Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 5 (30.01 – 05.02.2023)
Spis treści
- Niż Barbara przykrył Grecję śniegiem
- Grecja wysyła pomoc do Turcji
- Pociągi na Krecie?
- Dzieci z Gavdos będą się uczyć zdalnie
- Rozpoczęła się budowa mostu Keritis
- Poszukiwanie złóż gazu ziemnego w Grecji
- Rak płuc zbiera śmiertelne żniwa
- Osuwisko na trasie narodowej
- Śmierć w wąwozie Aradena
- Wystawa “Katastrofa w Azji Mniejszej – uchodźcy na Krecie”
- Kreta tańczy w rytmie karnawału!
Niż Barbara przykrył Grecję śniegiem
Niska temperatura, burzowe wiatry, mróz i miejscami obfite opady śniegu. To wszystko zafundowała Grekom Barbara – niż przemieszczający się znad Skandynawii. Większość Grecji – od Macedonii (gr. Μακεδονία) po Kretę (gr. Κρήτη) pokryta jest niewielką pokrywą śnieżną. Jednak to, co dla nas jest niewielkim opadem atmosferycznym, w Grecji poza ogólnym poruszeniem wywołuje szereg problemów.
Również Kreta przygotowuje się na kulminację fali pogorszenia pogody która ma nadejść dziś lub jutro. Część dróg już jest pokryta cienką warstwą śniegu lub lodu, a władze wydały bezprecedensową decyzję o masowej dystrybucji łańcuchów przeciwpoślizgowych na koła pojazdów. Właściciele stacji benzynowych na wyspie mówią, że ich zapasy łańcuchów już się skończyły, bo w obliczu zaskakującego pogorszenia pogody nie zdążyli zwiększyć stanów magazynowych. Generalna Dyrekcja Policji Regionu Kreta ogłosiła, że obowiązek posiadania łańcuchów obowiązuje wszystkich kierowców poruszających się w kierunku Omalos (gr. Ομαλός), Theriso (gr. Θέρισο), Sfakii (gr. Σφακιά), Palea Roumata (gr. Παλαιά Ρούματα) i Epanochori (gr. Επανωχώρι). Najtrudniejszych warunków atmosferycznych spodziewać się mogą mieszkańcy płaskowyżu Lasithi (gr. Οροπέδιο Λασιθίου), gdzie już od wczoraj gminne pługopiaskarki pracują na najwyższych obrotach aby zapewnić przejezdność lokalnych dróg.
Na Krecie zamknięto także większość szkół i przedszkoli. W porcie w Heraklionie (gr. Ηράκλειο) i Soudzie (gr. Σούδα) utknęły promy, które z powodu silnego wiatru (do 9 stopni w skali Beauforta) i wydanego w związku z tym zakazu żeglugi nie mogą odbić od brzegów. Władze uruchomiły specjalne linie alarmowe i apelują do mieszkańców o unikanie zbędnych podróży. Mieszkańcy powinni także przygotować się na przerwy w dostawie energii elektrycznej, które mogą być skutkiem opadów ciężkiego, mokrego śniegu.
Grecja wysyła pomoc do Turcji
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis (gr. Κυριάκος Μητσοτάκης) ogłosił, że wysyła do Turcji pomoc humanitarną po wielkim trzęsieniu ziemi które zabiło przynajmniej 284 osób i zraniło ponad 2323 kolejnych (dane na godzinę 9:00 6.02.2023). Grecja jest jednym z pierwszych krajów które odpowiedziały na wezwanie o pomoc wiceprezydenta Turcji Fuada Oktay. Do wyjazdu szykuje się elitarny, 25-cio osobowy zespoł EMAK (Centrum Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa) wyspecjalizowany w poszukiwaniu poszkodowanych w wyniku trzęsień ziemi.
Pociągi na Krecie?
W porządku obrad Rady Miejskiej Heraklionu omawiana będzie w tym tygodniu koncepcja budowy połączenia kolejowego pomiędzy stolicą wyspy a Kasteli (gr. Καστέλι), gdzie budowane jest obecnie nowe lotnisko, które docelowo ma przejąć rolę główne portu lotniczego Krety. Za projektem mocno lobbuje Pankreteński Komitet Szynowy twierdząc, że: samorząd lokalny musi skoordynować inicjatywy i wywieranie nacisku na rząd. Najnowocześniejsza linia kolejowa z zieloną technologią, to niezbędna infrastruktura aby Kreta nie przegapiła swojego pociągu i wkroczyła do europejskiej czołówki transportowej XXI wieku. Niech stracone dekady dla VOAK (trasy narodowej – przyp. red.) staną się kontrprzykładem, że możliwości rozwoju są i trzeba je wykorzystywać. Znając jednak realia greckiej biurokracji, wizja powstania kolei na wyspie jest raczej mało realna.
Dzieci z Gavdos będą się uczyć zdalnie
Pamiętacie historię wizyty premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa na Gavdos (gr. Γαύδος)? Pisaliśmy o niej w przeglądzie prasy na początku stycznia. Premier rozmawiał wtedy z mieszkańcami wyspy m.in. o braku szkoły gimnazjalnej, i problemach dwóch uczniów którzy którzy powinni do takiej szkoły uczęszczać. Mieszkańcy żalili się, że zgodnie z zameldowaniem ich szkoła znajduje się Paleochorze (gr. Παλαιοχώρα) i musieliby opuścić Gavdos aby ich dzieci mogły kontynuować naukę na Krecie. Premier zobowiązał się wtedy rozwiązać ten problem, dodając, że: żadne państwo nie dąży do wyludnienia niezamieszkanych wysp. Według doniesień portalu ertnews.gr z matką uczniów skontaktowała się minister edukacji Niki Kerameos która zapewniła, że ministerstwo wyrazi zgodę i udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy aby uczniowie mogli kontynuować naukę w formie zdalnej. Warto wspomnieć, że po wizycie premiera i nagłośnieniu problemu z rodzicami Nikosa i Kelly skontaktowali się nauczyciele z całego świata i zaproponowali darmowe lekcje w formie online, aby młodzież nie traciła kontaktu z nauką, przez zaniedbania systemu oświaty.
Rozpoczęła się budowa mostu Keritis
Z budżetem ponad siedmiu milionów euro i czternastomiesięcznym harmonogramem realizacji rozpoczęła się budowa nowego mostu, który połączy wsie gminy Kydonia z wioskami gminy Selinos. Udało nam się uzyskać niezbędne zgody i dziś, cztery lata od rozpoczęcia prac, przeprowadzeniu niezbędnych procedur i uzyskaniu akceptacji środowiskowych rozpoczęto prace na budowie mostu na rzece Keritis. To ważne połączenie drogowe, główna droga do południowej strony prefektury Chania (gr. Νομός Χανίων), obszaru kwitnącej turystyki i bogatej produkcji rolnej. To także jeden z najbardziej rozwojowych projektów ostatnich lat – powiedział burmistrz gminy Platanias Giannis Malandrakis. W ostatnim czasie podpisano także umowę na renowację zabytkowego mostu Keritis, która ma uchronić konstrukcję przed dalszym niszczeniem.
Poszukiwanie złóż gazu ziemnego w Grecji
Spółka ExxonMobil – Hellenic Energy zbiera w tej chwili dane sejsmiczne z wytyczonych obszarów dna morskiego nieopodal Krety. Statek sejsmograficzny “Sanco Swift” norweskiej firmy zajmującej się badaniami geofizycznymi pracuje na dwóch działkach o powierzchni 19 868 kilometrów kwadratowych i 20 058 kilometrów kwadratowych, pobierając dwuwymiarowe modele, mające posłużyć do wykonania próbnych odwiertów. Minister Środowiska i Energii Kostas Skrekas w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że przeprowadzenie tych odwiertów (jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem) odbędzie się z początkiem 2025 roku. Jeżeli nasze dane co do bogactwa złóż się potwierdzą, co wydobyty gaz ziemny będzie w stanie pokryć lukę energetyczną gazu ziemnego (ok. 30 miliardów metrów sześciennych przez 10 lat – przyp. red.) w Europie – dodał Skrekas.
Rak płuc zbiera śmiertelne żniwa
Dane OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wskazują, że rak płuc (spowodowany paleniem tytoniu), jest nie tylko główną przyczyną zachorowań na nowotwory w Grecji, ale także jedną z najważniejszych przyczyn zgonu. Grecja jest w tej chwili drugim krajem w Unii Europejskiej (po Bułgarii) o największym udziale raka płuc we wszystkich chorobach nowotworowych. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to 19% wszystkich nowotworów stanowił właśnie rak płuc (na drugim miejscu znajduje się rak prostaty – 18% a dalej rak pęcherza moczowego – 14%). U kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej – 29% wszystkich nowotworów stanowił rak piersi, dalej znajdował się rak okrężnicy (12%), a na trzecim miejscu uplasował się rak płuc (9%). Jak donoszą badacze OECD, rząd grecki starał się narzucić bardziej kompleksowe przepisy antynikotynowe, jednak proces ten napotyka wiele trudności, gdyż koncentruje się bardziej na sankcjach i podnoszeniu cen wyrobów akcyzowych, niż edukowaniu, zapobieganiu i badaniach przesiewowych.
Osuwisko na trasie narodowej
W środę, 1 lutego na drodze narodowej (gr. Βόρειος Οδικός Άξονας Κρήτης) pomiędzy Astyraki (gr. Αστυράκι) a Heraklionem osunęła się ziemia. Jak donosi wicegubernator Giannis Parasiris obyło się bez ofiar, a służby szybko zabezpieczyły zbocze przed kolejnymi osuwiskami. W związku z dynamicznie zmieniającą się pogodą mieszkańcy poruszający się na tym odcinku powinni zachować szczególną ostrożność, bo możliwość wystąpienia podobnych osuwisk wciąż jest wysoka.
Śmierć w wąwozie Aradena
W wąwozie Aradena (gr. Αράδαινα) znaleziono ciało 43-letniego turysty o greckim i kanadyjskim obywatelstwie. Ostatni raz widziano go żywego 29 stycznia 2023 roku. Po trudnej akcji wydobycia zwłok, ciało skierowano na sekcję aby poznać przyczynę zgonu mężczyzny. Z informacji medialnych wynika, że władze badają wszystkie możliwości – również samobójstwo. Na podstawie wstępnych oględzin ciała 43-latka wynika, że najprawdopodobniej spadł z mostu Vardinogianni (gr. Γέφυρα Βαρδινογιάννη) w nieokreślonych okolicznościach.
Wystawa “Katastrofa w Azji Mniejszej – uchodźcy na Krecie”
Do 10 lutego w Bazylice św. Marka w Heraklionie (gr. Βασιλική του Αγίου Μάρκου) można zwiedzać wystawę upamiętniającą historię uchodźców z Azji Mniejszej, którzy przybyli na Kretę. Dzięki wystawie będzie można poznać nie tylko życie zwykłych ludzi, którzy z dnia na dzień musieli zostawić swoje dotychczasowe życie, ale także zrozumieć jak dużego wysiłku wymagała integracja z lokalną społecznością. Według spisu z 1928 roku na Krecie osiedliło się 33 900 uchodźców, o bardzo zróżnicowanym pochodzeniu – od Smyrny i zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej, przez Kapadocję, aż do wschodniej Tracji.
Kreta tańczy w rytmie karnawału!
Po latach pandemicznych obostrzeń w Heraklionie, Chanii (gr. Χανιά), Malii (gr. Μάλια) i Rethimnie (gr. Ρέθυμνο) wracają imprezy karnawałowe. Tysiące mieszkańców i turystów przemaszeruje głównymi ulicami miast ciesząc się, że powoli wraca normalność. 19 lutego impreza karnawałowa odbędzie się w Heraklionie. Już teraz miasto przygotowuje imponujące platformy, na których odbędą się koncerty i tańce. W 2020 roku, ostatni raz przed pandemią w karnawale w stolicy wyspy wzięło udział 56 drużyn z dwunastoma platformami.
Jednak największa impreza odbędzie się w Rethimnie, gdzie tradycja karnawałowych zabaw skończyła już sto lat! Miasto już się dekoruje, i przygotowuje do dwudniowej zabawy – powiedział zastępca burmistrza ds. turystyki gminy Rethimno Pan Pepi Birliraki. 35 różnych grup, z 16 platformami i około 15 000 uczestników wyjdzie tu na ulicę, świętując w rytmie tegoroczego karnawałowego motta: “Rethimno – miejsce do którego zawsze się wraca”. Wraca do normalności, jak i do szczególnego miejsca w sercu. Zabawy w Rethimnie planowane są na 25 i 26 lutego. Z kolei w Chanii karnawałowa zabawa rozpocznie się 28 lutego koncertem Giorgosa Tsalikasa. Imprezy odbędą się także w Soudzie (19 lutego, temat przewodni: “Syreny i Muzy”) a także w Malii.
Na kolejny przegląd zapraszamy już za tydzień! Καλή Εβδομάδα! Udanego tygodnia!
Pociągi na Krecie? Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, gdyż po pierwsze są znacznie bardzie ekologiczne, co w przypadku tej wyspy jest pożądane, i, były konkurencją dla transportu samochodowego, który już ma ograniczenia w poruszaniu sie na wyspie i fajna szybka kolorowa kolejka z zachodu na wschód wyspy byłaby spora atrakcją turystyczną i ułatwieniem. A obecne technologie już umożliwiają spełnienie tych warunków. Pozdrawiam.
To prawda, dobrze przemyślana i wdrożona kolej mogłaby nie tylko polepszyć standard komunikacji pomiędzy wschodem i zachodem wyspy. Odciążyłaby trasę narodową (szczególnie w sezonie letnim). A także niewątpliwie stałaby się atrakcją turystyczną. Jednak znając greckie prawodawstwo i sposób wdrażania nowych technologii, upłynie wiele lat zanim pierwszy pociąg przemierzy kreteńską ziemię. O ile w ogóle Grekom się to uda. Dzięki za komentarz i również pozdrawiamy!