Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 49 (04.12 – 10.12.2023)
Spis treści
Prace elektryfikacyjne na wyspie Spinalonga postępują
Spinalongę (gr. Σπιναλόγκα) w najbliższych latach czeka znacząca modernizacja. Ale aby można ją było przeprowadzić niezbędna jest energia elektryczna i to właśnie od utworzenia stałego przyłącza elektrycznego rozpoczęto prace modernizacyjne.
O elektryfikacji Spinalongi pisaliśmy już niegdyś w Przewodnikowym przeglądzie prasy. Wtedy jednak były to dopiero plany i pierwsze przymiarki a dziś możemy Wam już powiedzieć, że projekt wszedł w fazę wykonawczą. Burmistrz Agios Nikolaos (gr. Άγιος Νικόλαος) Antonis Zervos w wywiadzie dla telewizji ERT 3 przekazał, że rozpoczętu już układanie kilometrowego przewodu elektroenergetycznego pomiędzy Plaką (gr. Πλάκα) a Spinalongą. Dostawa energeii elektrycznej to podstawowy warunek modernizacji wyspy, zaopatrzenia jej w wodę i umożliwienia oczyszczania biologicznego ścieków. W tej chwili wyspa zasilana jest prądem z generatora tylko przez trzy dni w tygodniu, od piątku do niedzieli, co znacząco utrudnia przyjmowanie nawet czterech tysięcy gości dziennie – dodaje Zervos.
Prace przy ułożeniu na dnie morza nowego kabla mają zakończyć się w połowie stycznia przyszłego roku. Później potrzeba jeszcze około dwóch miesięcy na niezbędne prace przyłączeniowe na lądzie i próby elektryczne. Do końca marca Spinalonga będzie miała prąd codziennie, przez całą dobę – mówi burmistrz Agios Nikolaos, dziękując przy okazji władzom Grecji za dofinansowanie projektu kwotą 2,5 miliona euro.
Zbiory oliwek kończą się, zanim na dobre się rozpoczęły
Producenci oliwek szacują, że nawet 50% tłoczni oliwek w prefekturze Heraklion zostanie przedwcześnie zamknięta, a związkowcy zrzeszający producentów oliwek dodają, że tak złego sezonu nie było na Krecie od ostatnich stu lat!
Wydaje się, że sezon zbiorów oliwek dobiega końca. Już w tej chwili tłocznie oliwy nie działają codziennie, a jedynie w wybrane dni tygodnia, a tegoroczne zbiory to prawdziwy cios dla producentów. Oliwek jest dużo mniej, a te które już są i tak mają dużo mniejszą niż w minionych latach zawartość oleju. Wielu Kreteńskich rolników twierdzi, że winna złej jakości oliwek jest pogoda, a dokładniej susza która znacząco obniżyła wielkość ich produkcji. Przy produkcji na wyjątkowo niskim poziomie producenci i związkowcy wprost nazywają ten rok najgorszym od stu lat. Wielu rolników rozpacza, że ich zbiory nie zabezpieczą nawet ich prywatnych, rodzinnych potrzeb.
7 grudnia związki zawodowe zrzeszające rolników zwróciły się do greckiego rządu o rekompensaty finansowe za bezowocność, która w tym roku osiągnęła rekordowy poziom. Rolnicy domagają się wsparcia finansowego na poziomie 200 euro na każdy hektar bezowocnych lub słaboowocujących upraw dodając, że nie zapewni im to komfortowej zimy, a jedynie umożliwi przetrwanie na minimalnym poziomie.
Przygotowania do świąt czas zacząć
W największych miastach Krety w miniony weekend rozświetliły się bożonarodzeniowe dekoracje dając jednoznaczny sygnał, że do świąt Bożego Narodzenia pozostały już tylko dwa tygodnie!
W piątkowy wieczór w porcie weneckim w Chanii (gr. Χανιά) odbyło się uroczyste zapalenie miejskiej choinki. Przy muzyce miejskiej filharmonii i śpiewach chóru dziecięcego i młodzieżowego miasto uruchomiło świąteczną iluminację, rozpoczynając jednocześnie czas oczekiwania na narodziny Chrystusa. Imprezę zakończył koncert Manosa Papadakisa, który zabrał rzesze zgromadzonych w porcie mieszkańców i turystów w muzyczną podróż z zabytkową latarnią morską w tle.
Tego samego wieczoru również Heraklion (gr. Ηράκλειο) zabłysnął świątecznymi światełkami, które po raz ostatni zapalił ustępujący ze stanowiska po ostatnich wyborach burmistrz Wasilis Lambrinos. Oświetlenie choinki uświetnił występ brazylijskiej grupy perkusyjnej Batala Creta, koncert miejskiej orkiestry dętej a także Orkiestry Symfonicznej Krety pod batutą Athanasi Kyriakidou i Orkiestry Filharmonii Miasta Heraklion pod dyrekcją Leonidasa Tjortzakisa. Imprezę zamknął zaś koncert Pauliny Voulgaraki.
Wspomnienie katastrofy promu „Heraklion”
8 grudnia minęła 57 rocznica katastrofy promu „Heraklion” w którym zginęło 241 osób. Ocalali z wraku i krewni ofiar wzięli udział w uroczystym nabożeństwie żałobnym, które odbyło się pod pomnikiem upamiętniającym katastrofę w Chanii.
Minęło 57 lat, ale wspomnienia tego dnia są bardzo bolesne – powiedział Giannis Placidakis, syn jednej z ofiar. Każdego roku, gdy odprawiane jest tu nabożeństwo żałobne mamy te same wspomnienia. Tysiąc wspomnień, o najgorszym dniu w naszych życiach – dodał Stavros Lagonikakis, ocalały z wraku promu „Heraklion”.
8 grudnia 1966 prom „Heraklion” zatonął podczas rejsu z Soudy (gr. Σούδα) do Pireusu (gr. Πειραιάς). Oficjalną przyczyną katastrofy jest przemieszczenie się źle zabezpieczonej ciężarówki wyładowanej pomarańczami, która doprowadziła do wyłamania włazu i zatonięcia jednostki. Część rodzin ofiar nie zgadza się jednak z tą wersją wydarzeń i od lat bezskutecznie walczy o dostęp do państwowych archiwów w których przechowywane są dokumenty tej sprawy.
Kolejni migranci u wybrzeży Gavdos
W czwartkowy wieczór straż przybrzeżna uratowała 27 migrantów którzy znajdowali się na pokładzie prowizorycznej łódki kilka kilometrów na południe od wyspy Gavdos (gr. Γαύδος). Według greckiej telewizji ERT migranci zostali przetransportowani statkiem straży ochrony wybrzeża do Sfakii (gr. Χώρα Σφακίων), skąd trafili do obozu dla uchodźców w Kalathas (gr. Καλαθάς) w gminie Chania. To już kolejny przypadek ujawnienia prób nielegalnego przedostania się na terytorium Unii Europejskiej w ostatnich tygodniach. Dziennikarze ERT przypominają, że tuż obok wyspy Gavdos przebiega jeden z najpopularniejszych korytarzy wykorzystywanych przez nielegalnych handlarzy ludźmi do transportu uchodźców z wybrzeży Afryki.
Rethymno świętowało imieniny swojego patrona
4 grudnia trzecie co do wielkości miasto Krety, Rethymno (gr.
Ρέθυμνο) świętowało imieniny swojej patronki, świętej Barbary (gr. Αγία Βαρβάρα). Setki mieszkańców miasta i jego okolic przybyło do świątyni aby oddać cześć cudownej ikonie i podążać w uroczystej procesji ulicami miasta.
Pomimo deszczu i pochmurnej pogody z samego rana w kościele św. Barbary na starym mieście odbyła się uroczysta Boska Liturgia w której poza tłumami mieszkańców wzięli także udział przedstawicie lokalnych władz i samorządowcy. Po deoksologii głównymi ulicami miasta przeszła procesja z cudowną ikoną wykonując litanię do Świętej. Szczególną uwagę zgromadzonych wzdłuż trasy przemarszu mieszkańców przyciągnęli członkowie Klubu Folklorystycznego „Tzanidakis” w tradycyjnych ludowych strojach, a także przedstawiciele różnych formacji wojskowych i filharmonicy z miasta Rethymno.
Pożar na płaskowyżu Lasithi
W środowy poranek duży pożar wybuchł nieopodal Kato Metohi (gr. Κάτω Μετόχι) na płaskowyżu Lasithi (gr. Οροπέδιο Λασιθίου). Do akcji gaśniczej skierowano sześć zastępów straży pożarnej i dziewięciu strażaków wyspecjalizowanej grupy EMODE (gr. ΕΜΟΔΕ), zwanych czasami leśnymi komandosami, przeszkolonych do gaszenia szczególnie trudnych pożarów lasów. Walka z ogniem trwała prawie dwa dni i dopiero w czwartkowy wieczór ostatecznie udało się dogasić wszelkie zarzewia ognia. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie a jednostki dochodzeniowe Straży Pożarnej wspierane przez miejscową policję poszukują sprawcy.
Na kolejny przegląd zapraszamy już za tydzień! Καλή Εβδομάδα!