Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 12 (19.03 – 24.03.2024)
Spis treści
GEK Terna wygrywa bitwę o budowę kolejnego odcinka VOAK
Firma GEK Terna decyzją Ministerstwa Infrastruktury i Transportu została zatwierdzona wykonawcą projektu koncesyjnego obejmującego przebudowę odcinka trasy narodowej od Chanii (gr. Χανιά) do Heraklionu (gr. Ηράκλειο). Budżet przewidziany na te prace to ponad 1,8 miliarda euro.
Wybór wykonawcy to ważny krok w przebudowie najdłuższego, najtrudniejszego i najdroższego odcinka Północnej Osi Drogowej Krety (gr. Βόρειος Οδικός Άξονας Κρήτης (ΒΟΑΚ)), czyli tzw. trasy narodowej (gr. Εθνική Οδός). Po wielu miesiącach opóźnienia w piątek 22 marca Ministerstwo Infrastruktury i Transportu poinformowało, że to konsorcjum GEK Terna przebuduje najważniejszą drogę na wyspie. Według Zastępcy Gubernatora Regionalnego ds. Środowiska Nikosa Xylourisa pierwsze buldożery wjadą na teren budowy w 2026 roku. Teraz decyzję Ministerstwa musi zatwierdzić jeszcze Trybunał Obrachunkowy.
Przypomnijmy dla tych z Was, którzy nie śledzili naszych przeglądów prasy wcześniej. GEK Terna nie tylko przebuduje główną oś drogi, na łącznym odcinku 157 kilometrów, ale także utworzy 26 tuneli, prawie 11 kilometrów nowych mostów a także zbuduje 20 nowych skrzyżowań i zmodernizuje kolejnych 18. Po zakończeniu budowy firma na drodze koncesji zarządzać będzie tym odcinkiem Północnej Osi Drogowej Krety a także pobierać opłaty za przejazd. Okres koncesji wynosi 35 lat, z czego pierwsze pięć lat przypada na czas projektowania i budowy.
W te wakacje zapomnijcie o wycieczce na Chrysi
Komitet ds. Wdrażania i Monitorowania Planu Działań dla wyspy Chrysi jednomyślne zarekomendował Zdecentralizowanej Administracji Krety utrzymanie zakazów obowiązujących w 2023 roku. A to oznacza, że jeżeli władze przychylą się do tej rekomendacji, to na Chrysi (gr. Χρυσή), trzeci rok z rzędu pozostanie zamknięta.
Jak zauważył przewodniczący Komitetu, Zdecentralizowana Administracja Krety nie podjęła żadnych działań mających umożliwić turystom ponowny wypoczynek na wyspie. Nie wydzielono strzeżonych plaż, nie ogrodzono miejsc do których turyści nie powinni przechodzić, nie stworzono pirsu z prawdziwego zdarzenia, nie zbudowano sanitariatów i przebieralni a także nie zatrudniono pracowników ochrony. A to oznacza, że żaden z warunków ponownego otwarcia wyspy nie został spełniony.
Ruszyły pierwsze czartery na Kretę
Pierwsze loty czarterowe z zagranicy zaczęły już lądować na Rodos i Krecie a ich częstotliwość w 2024 roku znacząco wzrośnie. Z danych Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorstw Turystycznych wynika, że tegoroczny sezon zapewni dwucyfrową dynamikę wzrostu liczby dostępnych miejsc w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Już w tej chwili widać znaczący wzrost zainteresowania turystów Grecją. Z danych Stowarzyszenia odczytujemy, że najwyższy wzrost liczby dostępnych miejsc w biurach podróży notowany jest w Niemczech (+11% – 5,526 mln miejsc) oraz w Wielkiej Brytanii (6,4% – 4,52 mln miejsc). Zaskakują również Stany Zjednoczone – w Amerykańskich biurach podróży liczba dostępnych miejsc na wycieczki do Grecji wzrosła w tym roku o ponad 27%! O 10% wzrosła także liczba wczesnych rezerwacji w porównaniu z 2023 rokiem.
Dofinansowanie dla Centrum Tradycyjnej Muzyki i Tańca
Unia Europejska przyznała właśnie ponad 200 000 euro finansowego wsparcia dla gminy Anogeia, dzięki którym powstanie Centrum Tradycyjnej Muzyki i Tańca. Inwesytecja ma zakończyć się w ciągu 12 miesięcy od daty podpisania umowy na finansowanie.
Gmina Anogeia (gr. Δήμος Ανωγείων) od kilku lat starała się uzyskać finansowanie na utworzenie centrum, które umożliwi turystom poznanie tradycyjnej, kreteńskiej sztuki – muzycznej oraz tanecznej. Teraz wreszcie będzie to możliwe, a infrastruktura centrum w połączeniu z portalem internetowym oraz technologią rozszerzonej rzeczywistości ma zapewnić odwiedzającym kompleksowe poznanie historii i rozwoju lokalnej sztuki. Dla wszystkich wielbicieli kultury Kreteńczyków będzie to ciekawy punkt na mapie wyspy.
Raport sejsmiczny
W czwartkowy poranek wyspą Gavdos (gr. Γαύδος) wstrząsnęło trzęsienie ziemi o sile 3,7 stopnia w skali Richtera. Mimo, że siła wstrząsu nie była bardzo duża, to jednak niska głębokość ogniska (9,7 kilometra) sprawiła, że wstrząs był wyraźnie odczuwalny przez mieszkańców wyspy.
Warto wspomnieć, że to już drugie trzęsienie ziemi w tym tygodniu, które wystąpiło na Gavdos. Pierwszy wstrząs o sile 3,5 stopnia w skali Richtera miał miejsce w poniedziałkowy poranek, jednak wtedy, ze względu na dużą głębokość ogniska (ponad 16 kilometrów) nie był on odczuwalny na wyspie.
Na kolejny przegląd zapraszamy już za tydzień! Καλή Εβδομάδα!