Jak donoszą greckie media, od 1 maja do 31 października zostały wprowadzone ograniczenia w korzystaniu z wyspy Chrysi (gr. Χρύση) – popularnego kierunku jednodniowych wycieczek turystów, wypoczywających w regionie Ierapetry (gr. Ιεράπετρα). Restrykcje mają na celu ochronę lokalnej flory, a przede wszystkim chronionego lasu cedrowego, który w ostatnich latach znacznie ucierpiał od codziennie przybywających tu wycieczek.
We wtorek, 29 marca opublikowano Dziennik Urzędowy podpisany przez Komendanta Zdecentralizowanej Administracji Krety – Marię Kozyraki, w którym znajdziemy szczegóły wprowadzanych właśnie ograniczeń. Zgodnie z nimi, we wskazanym powyżej terminie, od wschodu do zachodu słońca:
- zabronione jest wyprowadzanie gości pasażerskich statków turystycznych, łodzi czarterowych i prywatnych jachtów przez wszystkie pomosty znajdujące się na wyspie Chrysi . Goście mogą opłynąć wyspę oraz zatrzymać się w jej pobliżu, w celu skorzystania z kąpieli morskich, zgodnie z obecnym prawodawstwem [4265/2014 – “Statki turystyczne i inne przepisy” (A.92)]
- Podróżni, podczas kąpieli morskich mogą korzystać z plaż, ale bez dostępu do wnętrza wyspy. Nie mogą także korzystać z cienia cedrów morskich w obrębie ich zagrożonych siedlisk, zgodnie z ograniczeniami decyzji ministerialnej ΥΡΕΝ/ΔΔΦΠΒ/79116/2511/25-08-2021 (D.617), oraz z obecnym rozporządzeniem, regulującym funkcjonowanie wyspy jako rezerwatu dzikiej przyrody.
- Powyższe zakazy wyłączają pracowników ochrony i nadzoru, oraz osoby lub grupy osób prowadzące badania naukowe, po uzyskaniu odpowiedniej licencji, oraz osoby fizyczne, którym przysługują na wyspie prawa rzeczowe.
Dla turystów, przepisy te oznaczają, że w tegorocznym sezonie letnim nie postawią już stopy na wyspie. Najprawdopodobniej lokalni przewoźnicy oferujący wycieczki na wyspę, przeorganizują swoje oferty i będą musieli sprzedawać wycieczki dookoła wyspy. Z punktu widzenia ochrony przyrody jest to jak najbardziej słuszna decyzja. Oczywiście, sprawa jest bardziej skomplikowana jeżeli weźmiemy także pod uwagę płynące z wycieczek na wyspę dochody.
Warto także wspomnieć, że od kilku lat toczy się dyskusja czy podobnymi zakazami nie objąć także laguny Balos (gr. Παραλία Μπάλος), oraz plaży Elafonisi (gr. Παραλία Ελαφόνησος), które również dewastowane są przez tysiące turystów każdego, letniego dnia. Być może obserwacje wyspy Chrysi i tego, jak te zakazy wpłyną nie tylko na cedry, ale również sektor turystyczny zależy, czy dostęp do kolejnych atrakcji przyrodniczych Krety zostanie ograniczony. Póki co, turystom pozostaje rejs na położoną nieopodal wyspę Koufonissi (gr. Κουφονήσι).
Źródło: portal radiolasithi.gr