Odwiedzając Grecję nie można zapominać o jej biologicznym podłożu, którym niewątpliwie jest oliwa. Niemalże każdy Grek ma w swoim posiadaniu chociażby kilka drzewek oliwnych, z których pozyskuje płynne złoto dla swoich własnych, domowych potrzeb. Jednak najwięksi posiadacze drzew oliwnych najczęściej sprzedają swoje zbiory do większych tłoczni, które później oferują oliwę na międzynarodowych rynkach. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Terra Creta, której poświęcamy ten wpis.
Tłocznia oliwy Terra Creta powstała w 2001 roku w Chanii (gr. Χανιά). Zaledwie cztery lata później oliwa z Krety zdobyła pierwszą nagrodę w niemieckim konkursie Der Feinschmecker, gdzie konkurowała z ponad 710 innymi oliwami z całego świata. Od samego początku właścicielom tłoczni przyświecały jasne cele: produkcja oliwy najwyższej jakości i znakomitego smaku, przy zachowaniu maksymalnej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Z tego powodu skrupulatnie rozwijano bazę laboratoryjną, która testowała zarówno dostarczane przez rolników oliwki, jak i samą oliwę na wielu etapach produkcji. Wdrożono także innowacyjny system śledzenia produkcji, w którym każdy z klientów po numerze seryjnym nadrukowanym na butelce oliwy może prześledzić jej drogę i dowiedzieć się kiedy powstała i skąd dokładnie pochodziły oliwki użyte do jej produkcji.
W 2009 roku tłocznia przeniosła się z Chanii do leżącej niedaleko miejscowości Kolymvari (gr. Κολυμβάρι), gdzie funkcjonuje do dziś. Od tego czasu znacząco się rozrosła, przeszła wiele modernizacji (wprowadzono m.in. zamknięty system recyrkulacji wody). Dziś Terra Creta dostarcza oliwę do 43 krajów na całym świecie, dając pewne źródło zarobków miejscowym rolnikom, którzy sprzedają swoje oliwki do tłoczni. Każdy z nich, aby móc współpracować z tłocznią musi spełnić rygorystyczne warunki dotyczące przestrzegania norm środowiskowych i etyki zawodowej. Obecnie Terra Creta produkuje już nie tylko oliwę z oliwek (w trzech różnych grupach produktowych), ale także oliwki suszone i marynowane, octy balsamiczne, czy oliwy aromatyzowane dodatkami smakowymi. Wszystkie produkty można zakupić bezpośrednio w tłoczni, a także w wielu sklepach w Grecji i na całym świecie.
Produkty Terra Creta są czasami dostępne w sprzedaży w sklepach Carrefour w Polsce.
Terra Creta w swojej ofercie ma także trzy różne oferty dotyczące zwiedzania:
Podstawowy rodzaj zwiedzania tłoczni. Około godzinna z przewodnikiem po fabryce, podczas której poznacie poszczególne etapy produkcji oliwy z oliwek. Wycieczka kończy się około 15 minutowym tastingiem produktów Terra Creta. Koszt wycieczki w 2023 roku wynosił około 10 euro za osobę.
Kurs dla szczególnie zainteresowanych oliwą z oliwek. Podczas wycieczki uczestnicy nie tylko poznają tłocznię Terra Creta i proces produkcji oliwek, ale wezmą także udział w kursie podczas którego nauczą się profesjonalnie testować oliwę i wyczuwać niuanse smakowe w jej bukiecie. Kurs trwa około czterech godzin.
Wycieczka po tłoczni Terra Creta połączona z podstawowym kursem smakowania oliwy. Zajęcia wraz z wycieczką trwają około dwóch godzin.
Wszystkie propozycje zwiedzania tłoczni i kursów oferowanych przez jej pracowników można zakupić bezpośrednio na stronie Terra Creta.
Jeżeli spędzacie swoje kreteńskie wakacje w okolicach Chanii, to wpadnijcie na chwilę do Terra Creta, aby zobaczyć jak na wielką skalę produkuje się jedną z najbardziej znanych na świecie marek kreteńskiej oliwy z oliwek. To nie tylko wspaniała okazja na poznanie jak wiele wysiłku (i technologii) trzeba, aby z małej oliwki pozyskać płynne złoto, ale także jak wiele dobrego owo płynne złoto niesie (zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla greckiej gospodarki).
Tłocznia Terra Creta leży około 25 minut jazdy od Chanii. Dojazd jest dobrze oznakowany, więc traficie tu bez większych problemów. Pod wejściem na teren tłoczni znajduje się duży, darmowy parking.
1. Zdjęcia produktów pochodzą ze strony producenta.
2. Niniejszy wpis nie jest wpisem sponsorowanym.