Browar Cretan Brewery (gr. Κρητική Ζυθοποιία) zlokalizowany jest w miejscowości Zounaki (gr. Ζουνάκι) w prowinicji Platanias (gr. Δήμου Πλατανιά), około 25 minut samochodem na zachód od miasta Chania. Na wysokości miasta Tawronitis (gr. Ταυρωνίτης) należy skręcić na południe z trasy narodowej. Browar produkuje piwo pod marką własną Charma (gr. Χάρμα).
Browar należy do Ioannisa Lionakisa – z wykształcenia inżyniera mechanika, urodzonego i wychowanego na Krecie, który jako pasjonat piwa dostrzegł brak prawdziwie kreteńskiej marki i postanowił ją stworzyć. Browar istnieje od 2007 roku, a w 2015 przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację, która ponad dziesięciokrotnie zwiększyła możliwości produkcyjne – obecnie zajmuje ponad 2000 metrów kwadratowych. Warto również zaznaczyć, że browar stara się dbać o kreteńską ziemię i minimalizować szkodliwy wpływ na środowisko, poprzez m.in. uzyskiwanie energii z paneli słonecznych i spalania pestek oliwek (będących doskonałym źródłem zrównoważonej energii), a także użycie zamkniętego obiegu wody, który pozwala ograniczyć jej zużycie o ponad 50%. Ponadto, z produktów ubocznych – resztek drożdży, czy jęczmienia są przygotowywane pasze dla zwierząt i bionawozy.
Do produkcji piwa browar wykorzystuje drożdże suszone sprowadzane z Belgii, a także drożdże świeże dostarczane z Niemiec i Ameryki Północnej. Chmiel natomiast dostarczany jest z Niemiec, Francji i Ameryki, ale wkrótce planowane jest użycie Greckiej odmiany. Ostatnim niezbędnym składnikiem (poza wodą – ta pochodzi z Gór Białych), jest jęczmień – którego słody dostarczane są z Grecji (z miejscowości Komotini), oraz z Belgii.
Browar produkuje piwo niefiltrowane i niepasteryzowane w trzech podstawowych rodzajach:
- Charma Lager – najpopularniejsze, świeże, gładkie i orzeźwiające piwo jasne, wykonywane z mieszanki dwóch podstawowych słodów greckich i dwóch specjalnych słodów belgisjkich;
- Charma Pale Ale – piwo jasne, o wyczuwalnym aromacie cytrusów i owoców tropikalnych, którym towarzyszy przyjemna goryczka.
- Charma Dunkel – piwo ciemne, warzone w stylu piwa monachijskiego ciemnego. Bogate w smaki pochodzące z palonych słodów i nuty karmelu, czekolady i kawy.
Poza tym, browar produkuje także warianty specjalne, m.in:
- Kreteński Stout,
- Charma Weiss,
- Pilsner Amerykański,
- Charma Cretan Ale
Czy polecam wizytę w browarze Cretan Brewery? Tak, chociaż nie nastawiajcie się na długą i bogatą w informację część wycieczkową. Ci, którzy mieli okazję odwiedzić chociażby browar w Tychach czy Żywcu, mogą czuć się rozczarowani. Niewątpliwą zaletą wizyty tutaj jest możliwość spróbowania różnych wariantów piwa Charma. Niestety w kreteńskich knajpach i tawernach jeżeli w ogóle to znajdziecie jedynie podstawowy wariant – Charma Lager. Dodatkowym minusem może być fakt, że browar nie dysponuje linią butelkowania – piwo dostępne jest wyłącznie w 20 litrowych kegach. Zapomnijcie więc o zabraniu kilku butelek do Polski! Jeżeli natomiast spędzacie swoje wakacje na drugim końcu Krety, to spokojnie możecie odpuścić wizytę w tym miejscu – nie jest na tyle atrakcyjne aby przejechać pół wyspy.
Zwiedzanie browaru jest dostępne codziennie, od kwietnia do listopada, w godzinach: 11:00 – 17:00. Poza degustacją kilku rodzajów piw, można zwiedzić browar z przewodnikiem (wycieczki zaczynają się o: 11:00, 13:30, 15:00 i 17:00). Niestety nie liczcie na wejście do samego serca browaru – z przyczyn sanitarnych zwiedzanie odbywa się z poziomu galerii widokowej, zlokalizowanej na piętrze browaru. Koszt takiej wycieczki to 18 euro za osobę, a w cenie znajdziecie degustację czterech różnych gatunków piw, oraz drobną przekąskę – w moim przypadku były to orzeszki. Podczas moich odwiedzin dostępne było jeszcze piąte piwo – za którego spróbowanie trzeba było dopłacić dodatkowe 2 euro. Jeżeli wystarczy Wam sama degustacja, to jej koszt wynosi 7 euro od osoby. Degustacja odbywa się na tarasie z cudownym widokiem. Uważajcie jednak – taras nie jest w pełni odsłonięty przed słońcem, co w upalne dni może być lekko uciążliwe.