Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 5 (29.01 – 04.02.2024)
Spis treści
Półwysep Sideros otwiera swoje wrota dla pielgrzymów
Imieniny świetego Izydora (gr. Άγιος Ισίδωρος) które miały miejsce 4 lutego jak co roku pozwoliły na otwarcie bram niedostępnego zazwyczaj półwyspu Sideros (gr. Άκρα Σίδερος).
Kościół św. Izydora formalnie znajduje się w jurysdykcji świętego Klasztoru Toplou (gr. Ιερά Μονή Τοπλού). Dostęp do niego jest możliwy tylko raz w roku, gdyż znajduje się on na terenie ściśle chronionej bazy wojskowej. Mieszkańcy Krety skorzystali z okazji do odwiedzenia najbardziej wysuniętego na wschód skrawka Krety i tłumnie wzięli udział w uroczystym nabożeństwie.
Święty Izydor urodził się w Egipcie około 360 roku naszej ery. Spokrewniony był z patriarchami Aleksandrii Teofilem (385-412 r. n.e.) oraz Cyrylem I (412-444 r. n.e.). Już za młodu posiadł ogromną wiedzę teologiczną i filozoficzną. Początkowo jako katecheta zajmował się nauczaniem w kościele aleksandryjskim, jednak szukając spokoju przeniósł się na górę Pelousio, gdzie oddał się swojej prawdziwej pasji – studiowaniu Pisma Świętego. Niedługo później zaproponowano mu święcenia kapłańskie które przyjął i stał się opatem klasztoru na górze Pelousio. Dzięki swojej rozległej wiedzy teologicznej zdobył międzynarodowe uznanie i stał się jednym z najznamienitszych interpretatorów Pisma Świętego. Napisał kilka traktatów i szereg listów, z których 2012 zachowało się do dziś. Zmarł w 440 roku naszej ery.
Coraz bliżej pierwszego parku nurkowego na Krecie
Jakiś czas temu pisaliśmy w przewodnikowych przeglądach prasy o pomyśle powstania pierwszego na wyspie parku nurkowego, propagowanym przez gminę Hersonisos (gr. Χερσόνησος). Dziś projekt nabiera rozpędu, a kolejne instytucje wyrażają zgodę na jego utworzenie.
W rozmowie z gazetą Nea Kriti Kostas Dounas, doktor nauk biologicznych i były dyrektor ds. badań w Greckim Centrum Badań Morskich stwierdził, że powstanie parku nurkowego może przynieść wiele korzyści także przyrodzie. Przypomnijmy – główną atrakcją parku nurkowego miałaby być sztucznie nasadzona rafa koralowa, wśród której amatorzy nurkowania mogliby zgłębiać tajniki morskiego świata. Pomysł, aby naśladować naturę jest kapitalny. Sztuczna rafa koralowa stanie się domem dla wielu gatunków zwierząt morskich. Myślę, że po około sześciu miesiącach po utworzeniu rafy zostanie ona porośnięta roślinami i zwierzętami morskimi w takim stopniu, że niczym nie będzie się ona odróżniać od naturalnej skały morskiej. – mówi doktor Dounas.
Pierwszy park nurkowy w Heraklionie ma być zlokalizowany w Stalidzie (gr. Σταλίδα). To obszar o powierzchni około 22 akrów. Wierzymy, że po uzyskaniu ostatnich pozwoleń będziemy mogli od razu rozpocząć sadzenie rafy koralowej i mamy nadzieję, że latem tego roku powitamy pierwszych gości – mówi doradca techniczny Izby Handlowej Gminy Heraklion Giorgos Karapidakis. Łódź, która wypływać będzie ze Stalidy, Malii, a nawet Heraklionu zacumuje przy sztucznie utworzonym molo morskim, z którego do morza schodzić będą nurkowie. Przewidujemy, że rafa znajdować się będzie na głębokości około 17 metrów. – dodaje Karapidakis.
Zapomniane choroby wirusowe wracają!
W Grecji pojawia się coraz więcej nowych przypadków odry – donosi Krajowa Organizacja Zdrowia Publicznego (EODY) dodając, że EODY już powołała specjalną grupę roboczą, pracującą nad wdrożeniem środków zapobiegających ponownym falom odry, i innych, dotychczas wyeradykowanych chorób wirusowych, takich jak różyczka i świnka.
Władze odpowiedzialne za realizację polityki zdrowotnej na terenie Grecji są zaniepokojone nowymi przypadkami odry. Mimo, że od wielu lat dostępna jest potrójna szczepionka na odrę, różyczkę i świnkę (zwana MMR), która zresztą znajduje się w wykazie szczepień obowiązkowych Narodowego Programu Szczepień, coraz więcej Greków uchyla się od jej przyjęcia. A to oznacza, że choroby które jakiś czas temu udało nam się skutecznie zwalczyć, mogą wrócić. Tak, jak właśnie wraca odra.
Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są coraz liczniejsze ruchy antyszczepionkowe, które w czasie pandemii dostały wiatru w żagle. Naukowcy zwracają uwagę, że uchylanie się od szczepień obowiązkowych zagraża nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom i dziadkom. Chociażby świnka (która coraz częściej wykrywana jest na Krecie) zagraża szczególnie osobom starszym. Szkoły przekonują, że skrupulatnie weryfikują wpisy w książeczkach zdrowia swoich uczniów w celu ustalenia czy zostały podane określone przepisami Narodowego Programu Szczepień szczepienia ochronne. Jednak zdarzają się także przypadki fałszowania wpisów w książeczkach, o czym anonimowo donoszą dyrektorzy szkół.
Pszczelarze spalili swoje ule
Pszczelarze z całej wyspy wzięli udział w ogólnogreckim proteście w związku ze wzrostem cen produkcji, a także brakiem działań pomocowych ze strony rządu. Na znak protestu część pszczelarzy spaliło przywiezione ze sobą ule.
Protest pszczelarzy odbył się w czwartek, 1 lutego w centrum Heraklionu. Głównymi powodami strajków są lawinowo wzrastające koszty produkcji miodu, a także brak wsparcia państwa w związku ze zmianami klimatycznymi, które od lat zmniejszają całkowitą produkcję. Protestujący domagają się także wdrożeniem przepisów zakazujących wprowadzaniem do obrotu sztucznego miodu, a także wzrostem kar za ujawnione przypadki fałszowania miodu. Protest rozpoczął się na stadionie Pankritio, skąd pszczelarze przeszli do centrum miasta, przed siedzibę Prefektury.
Sabotaż na budowie
Pod koniec stycznia na budowie nowego połączenia elektrycznego Kreta-Attyka pracownicy Wykonawcy “Ariadni Interconnection” odkryli uszkodzenie urządzeń mechanicznych służących do montażu podziemnego odcinka kabla, na północ od trasy narodowej BOAK.
Uszkodzenie nie było typowym incydentem polegającym kradzieży materiałów z budowy, gdyż z informacji przekazanych przez Wykonawcę wynika, że jedynym celem sprawców było przerwanie prac przy połączeniu elektrycznym. W związku z zaistniałym zdarzeniem Wykonawca powiadomił Policję. Rzecznik prasowy greckiej Policji przekazał mediom, że wszczęto dochodzenie i obecnie zbierane są dowody i zeznania świadków. Niezależnie od tego funkcjonariusze ochraniać będą strategiczne miejsca inwestycji, aby zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości.
W tej chwili trwa szacowanie strat a także badanie jak sabotaż wpłynie na opóźnienie inwestycji. Warto przypomnieć, że połączenie elektryczne Kreta-Attyka to największy i najbardziej złożony projekt przesyłu energii elektrycznej w Grecji, który w połączeniu z interconectorem Peloponez-Kreta ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne największej greckiej wyspy i uniezależnienie jej od lokalnych, konwencjonalnych źródeł energii. W ten sposób koszty produkcji energii elektrycznej na Krecie zostaną znacząco obniżone, co przyniesie bezpośrednie korzyści (obniżenie rachunków za media) dla wszystkich odbiorców. Zakończenie budowy planowane jest na koniec roku, a oddanie do użytku komercyjnego w 2025 roku.
Nareszcie śnieg!
Płaskowyż Omalos (gr. Ομαλός) nareszcie pokrył się śniegiem! Podobny krajobraz można było zaobserwować w górach regionu Sfakia (gr. Σφακιά), głównie na odcinku Askyfou (gr. Ασκύφου) – Krapi (gr. Κράμπι), a także we wsiach gminy Kantanos Selinos (gr. Δήμος Καντάνου Σελίνου) na wysokości ponad pięciuset metrów.
Działające od wczesnych godzin porannych służby drogowe zapobiegły zamknięciom dróg, choć w niektórych regionach konieczne było użycie łańcuchów przeciwpoślizgowych. Sekretariat generalny Obrony Cywilnej przypomina o zaleceniach dotyczących ograniczenia zbędnego przemieszczenia się, choć spragnieni śniegu Grecy dosłownie rzucili się do spacerów w wyjątkowej, śnieżnej scenerii Gór Białych (gr. Λευκά Όρη).
Na kolejny przegląd zapraszamy już za tydzień! Καλή Εβδομάδα!