Jeżeli podczas zwiedzania Heraklionu (gr. Ηράκλειο) chcecie na chwilę uciec od męczących upałów, to warto zajrzeć do Muzeum Historii Naturalnej Krety (gr. Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης), mieszącego się nieopodal portu weneckiego i kościoła pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła. Poza wieloma wystawami zajmującymi łączną powierzchnię 5 500 metrów kwadratowych, możecie przeżyć tam prawdziwe trzęsienie ziemi.
Muzeum zostało założone w 1980 roku w ramach działalności popularyzatorskiej Uniwersytetu Kreteńskiego. Aby go stworzyć i zgromadzić zbiory które można było później zaprezentować szerokiej publice podjęto ogromny wysiłek. Duża część kolekcji została ofiarowana z prywatnych zbiorów pracowników naukowych Uniwersytetu. Oprócz materiału zgromadzonego w ramach programów badawczych, co roku organizowane są kolejne wyjazdy terenowe, podczas których paleontolodzy, geolodzy, botanicy i zoolodzy pozyskują nowe próbki, które po zbadaniu powiększają kolekcję muzeum. Dziś muzeum posiada ponad dwa miliony okazów, stanowiących łącznie jedną z największych na świecie kolekcji naukowych dotyczących południowej części Morza Śródziemnego.
Początkowo muzeum mieściło się w budynkach Uniwersytetu Kreteńskiego. Jednak nie było tam wystarczającej przestrzeni wystawienniczej, dlatego pierwsze pięć wystaw odbywało się w różnych obiektach historycznych nie tylko Heraklionu, ale i pozostałych miast Krety. W czerwcu 1998 roku, kiedy muzeum wydzierżawiło i wyremontowało budynek przy alei Knossos 157 nastąpiła wielka poprawa warunków lokalowych i wreszcie udało się stworzyć stałą ekspozycję. Dziś muzeum mieści się w budynku dawnego przedsiębiorstwa energetycznego, który gmina Heraklion przekazała Uniwersytetowi Kreteńskiemu.
Przestrzeń wystawiennicza została podzielona na siedem działów:
- botanika;
- georóżnorodność;
- paleontologia;
- kręgowce;
- bezkręgowce (wyłączając stawonogi);
- stawonogi;
- genomika i zasoby genetyczne.
Najniższy poziom (-2) muzeum zajmuje wystawa pt.: “Kreta, kontynent na wyspie” oparta o wydaną przez naukowców publikację prezentującą spektrum różnorodności fauny i flory kreteńskiej. Zajmująca ponad 300 metrów kwadratowych ekspozycja rozpoczyna się sekcją prezentującą skały, minerały i skamieliny odnalezione na terenie wyspy. Następnie goście mogą zapoznać się z fauną i florą z czasów minojskich, a dalej poznać aktualny skład gatunkowy kreteńskiej przyrody. Wystawa, wzbogacona o elementy interaktywne i olbrzymie dioramy (makiety modelarskie przedstawiające sceny przyrodnicze) z pewnością będzie atrakcyjna także dla najmłodszych odbiorców.
Na tym samym poziomie znajdziecie także symulator trzęsień ziemi, przyciągający codziennie setki osób. Zainscenizowany na typową salę szkolną symulator wprawiany jest w ruchy poprzeczne i podłużne o różnej sile, odpowiadającej poszczególnym stopniom skali Richtera. Dzięki temu możecie na własnej skórze sprawdzić jak ludzkie ciało odbiera wstrząsy sejsmiczne i przeżyć jedne z najsilniejszych trzęsień ziemi odnotowanych na terenie Grecji.
Ekspozycje muzealne zlokalizowane na poziomie -1, 0 i +1 obiektu prezentują poszczególne ekosystemy Grecji. Na piętrze -1 poznacie różnorodność ekosystemów wodnych i pustynnych, a także będziecie mogli podziwiać żywe okazy gadów i płazów charakterystycznych dla fauny Krety. Znajduje się tam także sala kinowa w której organizowane są projekcje filmów przyrodniczych i wykłady pracowników muzeum. Parter obiektu skupia się na prezentacji ekosystemów leśnych, porównując te występujące na Krecie do tych znajdujących się na kontynencie. Olbrzymie modele zwierząt z reguły najbardziej przypadają do gustu najmłodszym gościom. Piętro pierwsze to ekosystemy typowe dla basenu Morza Śródziemnego – lasy piniowe, cyprysowe i cedrowe, a także ekosystemy wysokich pięter górskich. Najwyższy poziom muzeum zajmuje wystawa prezentująca chronione w ramach programu NATURA 2000 siedliska na Krecie. Multimedialna ekspozycja zapozna Was ze specyfiką poszczególnych siedlisk i ekosystemów, ich składem gatunkowym oraz znaczeniem ścisłej ochrony dla ich przetrwania.
Główne wejście do Muzeum znajduje się od strony Alei Venizelosa. Muzeum jest czynne codziennie, od 09:00 do 21:00 (od poniedziałku do piątku) lub od 10:00 do 21:00 (w weekendy). W sezonie zimowym (1 listopada – 30 kwietnia) muzeum pracuje krócej: od 09:00 do 15:00 (od poniedziałku do piątku) lub od 10:00 do 18:00 (w weekendy).
Wstęp do muzeum jest płatny i wynosi 7,5 euro za osobę dorosłą oraz 4,5 euro za dziecko. Na terenie muzeum znajduje się także mały sklepik, w którym możecie nabyć pamiątki.
Muzeum Historii Naturalnej Krety jest jednym z ciekawszych obiektów muzealnych nie tylko w Heraklionie, ale i na całej Krecie. Wizytę w nim docenią z pewnością miłośnicy przyrody i dzieci, którym szczególnie przypadną do gustu instalacje multimedialne i symulator trzęsień ziemi. A chwila przerwy w zwiedzaniu miasta z pewnością się przyda i sprawi, że lepiej zrozumiecie występujące na Krecie ekosystemy. Przyjemnego zwiedzania!