Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 8 (19.02 – 24.02.2024)
Spis treści
- Raport techniczny z katastrofy w Tempe
- Rozpoczęcie karnawału w Rethymno
- Matala Beach Festival 2024
- Pani Maro bohaterką kreteńskich mediów
- Nielegalnie parkujący w Heraklionie – strzeżcie się!
- Gorąco w Ierapetrze
- Lotnisko w Heraklionie wznawia działanie!
- Pierwsze małżeństwo jednopłciowe na Krecie
- Raport sejsmiczny
Raport techniczny z katastrofy w Tempe
Dzisiejszy przegląd prasy rozpoczynamy wyjątkowo od wiadomości nie z Krety, a z kontynentu. W minionym tygodniu opublikowano bowiem raport techniczny z katastrofy kolejowej w Tempe, która wstrząsnęła całą Grecją.
Sporządzony w niesprzyjających warunkach gromadzenia danych, pod naciskiem jedynie rodzin ofiar raport techniczny punktuje zaniedbania władzy i służb odpowiedzialnych za badanie katastrof kolejowych. Z dokumentu dowiadujemy się między innymi, że teren katastrofy został częściowo zniszczony w związku z pracami przy przywracaniu pierwotnego ukształtowania terenu. Zdaniem wynajętego przez rodziny ofiar doradcy technicznego Vassilisa Kokotsakisa władze niezwykle sumiennie i szybko “posprzątały” teren katastrofy. Nawet kilkadziesiąt centymetrów gruntu zostało usuniętych, a następnie obszar ten uzupełniono impregnowanym żwirem kamieniołomowym i pokryto betonem. Działanie to wykluczyło prowadzenie jakichkolwiek badań a także pobranie próbek gleby, które mogłyby pomóc w znalezieniu odpowiedzi na kilka ważnych pytań.
Co prawda komisja badająca przyczyny katastrofy pobrała kilka próbek ziemi z miejsca zdarzenia, jednak po pierwsze nie zostały one odpowiednio zabezpieczone, a po drugie pobrano je wyłącznie z północnej części wału oporowego a nie z rejonu w którym po zderzeniu wybuchł pożar. Vassilis Kokotsakis zarzuca także władzom opieszałość. Śledczy nalegał na pobranie próbek blachy z wagonów kontenerowych pociągu towarowego. Jednak okazało się, że nie tylko próbek nie pobrano, ale co więcej w odpowiedni sposób nie zabezpieczono nawet owych wagonów, które do dziś stoją pod gołym niebem narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne i zmywania potencjalnych śladów. Warto także wspomnieć, że doradca techniczny odkrył na ciałach ofiar ślady substancji łatwopalnych i potencjalnie wybuchowych.
Niedługo (28 lutego) minie dokładnie rok od tragicznej katastrofy kolejowej w Tempe, w której zginęło 57 osób, a dziesiątki innych zostało ciężko rannych. Do dziś nie udzielono jasnej informacji jak doszło do tego, że dwa pociągi poruszały się w przeciwnych kierunkach jednym torem jazdy.
Rozpoczęcie karnawału w Rethymno
W niedzielę 25 lutego wystartował największy na Krecie karnawał – w Rethymno (gr. Ρέθυμνο). Od wczesnego popołudnia przy Bramie Guora (gr. πύλη Guora) aż do wieczora, do wielkiego koncertu Anastazji przy Placu Nieznanego Żołnierza bawiły się tysiące mieszkańców miasta i turystów. Karnawał w Rethymno potrwa do 17 marca, kiedy przez miasto przejdzie wielka parada.
Matala Beach Festival 2024
Organizatorzy jednego z największych festiwali muzycznych na Krecie Matala Beach Festival przekazali w minionym tygodniu datę tegorocznej edycji tego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się on nie w czerwcu, a w lipcu, a dokładnie w dniach 6-7-8 lipca.
Cytując za organizatorami: trzy sceny i trzy pełne koncertów dni, podczas których na głównej scenie festiwalu wystąpią czołowi artyści muzyki greckiej i zagranicznej, na tle niepowtarzalnych zachodów słońca. Festiwalowi towarzyszyć będzie także święto kolorów Matala Street Painting. Wstęp na festiwal jak zawsze będzie bezpłatny.
Pani Maro bohaterką kreteńskich mediów
Ten sklep należy do mojego dziecka. I w chwili gdy bronisz swojego dziecka masz nieskończone moce, nie boisz się niczego – powiedziała dziennikarzom pani Maro, która w środę (21 lutego) wczesnym rankiem przegoniła złodzieja z mini marketu jej syna.
67-letnia kobieta w środowy poranek została zaatakowana przez nieznanego mężczyznę. Napastnik uzbrojony był w maczetę i próbował ukraść pieniądze ze sklepowej kasy. Jednak wspomniana pani Maro uzbrojona w śmiertelnie niebezpieczny wałek do ciasta nie zamierzała tak łatwo odpuścić. Uderzyła niedoszłego rabusia w rękę, a gdy ten zaczął uciekać kobieta z krzykiem zaczęła go gonić. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia motocyklem, a policja rozpoczęła jego poszukiwania.
Podobno to nie pierwszy raz gdy wałek posłużył jako środek przymusu bezpośredniego. Pani Maro od ponad dwudziestu lat pracuje w sklepie swojego syna na nocną zmianę i już wcześniej używała tego samego wałka (wiszącego na co dzień obok kasy) aby zapobiec podobnym atakom.
Nielegalnie parkujący w Heraklionie – strzeżcie się!
W piątkowy wieczór stołeczna Straż Miejska przeprowadziła szeroko zakrojone kontrole centrum Heraklionu (gr. Ηράκελιο) w poszukiwaniu pojazdów parkujących niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Takich samochodów odnaleziono ponad trzydzieści, którym następnie zatrzymano tablice rejestracyjne. Teraz ich właściciele będą musieli odebrać je z komisariatu straży miejskiej – oczywiście po zapłaceniu stosownej grzywny.
Jednocześnie Straż Miejska informuje, że tego typu kontrole będą prowadzone co tydzień – w piątkowe i sobotnie wieczory. Turyści powinni zatem pamiętać, że parkowanie w miejscach niedozwolonych może szybko uszczuplić zawartość ich portfeli.
Gorąco w Ierapetrze
We wtorek 20 lutego miały rozpocząć się pierwsze wyburzenia sklepów i tawern na nabrzeżu w Ierapetrze (gr. Ιεράπετρα) związane z modernizacją i rewitalizacją tej części miasta. Inwestycja odwlekana jest od 2015 roku, kiedy to Zdecentralizowana Administracja Krety zgodziła się na realizację prac i jednocześnie wydała decyzje o rozbiórce obiektów znajdujących się na terenie inwestycji.
Sklepikarze i restauratorzy do ostatniej chwili próbowali powstrzymać rozbiórki składając wnioski do sądów o zastosowanie środków tymczasowych i wydanie nakazu wstrzymania prac do czasu roztstrzygnięcia sporu przed sądem. Jednak Sąd Pierwszej Instancji w Neapoli (gr. Νεάπολη) 19 lutego odrzucił wspólny wniosek złożony przez 28 z 50 przedsiębiorców, których lokale mają zostać wyburzone. Kreteńczycy protestowali także w Heraklionie i zwracali się z prośbami o interwencje poselskie do posłów greckiego parlamentu. Bezskutecznie.
We wtorkowy poranek wykonawca prac rozbiórkowych pojawił się w Ierapetrze w towarzystwie Policji i Oddziału Przywracania Porządku (gr. MAT – Μονάδες Αποκατάστασης Τάξης). Władze Zdecentralizowanej Administracji Krety otoczone przez ponad pięćdziesięciu funkcjonariuszy oddziału specjalnego chciały wreszcie rozpocząć długo odwlekane prace. Ostatecznie do rozbiórek nie doszło – władze nie chciały ryzykować powstaniem zamieszek i pacyfikowaniem przedsiębiorców i ich przyjaciół, którzy szczelnie wypełnili plac w centrum miasta. Z całą pewnością nie kończy to sprawy rozbiórek, a jedynie odwleka ją w czasie. Przedsiębiorcy (kolejny rok z rzędu) domagają się przedłużenia zgody na funkcjonowanie ich biznesów do końca października (czyli do zakończenia tegorocznego sezonu turystycznego).
Walkę sklepikarzy i restauratorów wspierają wszystkie zbiorowe i produktywne organy Ierapetry, których przedstawiciele postanowili codziennie przebywać przed budynkami, aby w nadchodzących dniach nie został zburzony ani jeden obiekt.
Lotnisko w Heraklionie wznawia działanie!
Służba Lotnictwa Cywilnego Grecji (ang. Hellenic Aviation Service Provider) poinformowała, że lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie od soboty 24 lutego wznawia normalne funkcjonowanie. Pierwszy samolot wylądował na wyremontowanej płycie lotniska dokładnie o 15:00 czasu lokalnego.
Miło przeczytać, że jakakolwiek inwestycja w Grecji przebiegła zgodnie z planem. Po niecałym tygodniu (lotnisko zamknęło się 19 lutego) zakończono prace związane z asfaltowaniem części pasa startowego oraz dróg kołowania a także odmalowaniem poziomego oznakowania na niemalże całym lotnisku. Lotnisko w Heraklionie wprowadza także długo wyczekiwane udogodnienia dla podróżujących m.in. wymianę uszkodzonych jednostek klimatyzacyjnych, oraz stopniowe wprowadzanie nowych autobusów lotniskowych, przewożących pasażerów z i do budynku terminala.
Pierwsze małżeństwo jednopłciowe na Krecie
Nie minął nawet tydzień od przyjęcia przez grecki Parlament ustawy legalizującej związki małżeńskie par jednopłciowych, a na Krecie pojawiła się właśnie zapowiedź takiej ceremonii. Pierwsze na wyspie małżeństwo dwóch mężczyzn będzie miało miejsce w Chanii, a ceremonia odbędzie się w miejskim ratuszu (co specjalnie nie dziwi, bowiem od początku prac nad ustawą wiadomo było, że młoda para nie będzie składać sobie przysięgi przed lokalnym popem).
Warto przy tej okazji wspomnieć, że publikacja ogłoszenia o ślubie w lokalnej gazecie codziennej jest jednym z wielu wymogów które muszą spełnić wszyscy (także jednopłciowi) kandydaci na małżonków. Treść ogłoszenia ma ściśle określony rozporządzeniem wzór. Takie ogłoszenie publikowane jest w gazecie przez jeden dzień.
Raport sejsmiczny
W poniedziałkowy poranek kreteńskie sejsmografy odnotowały wstrząs o sile 3,9 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum miało miejsce około 84 kilometry na zachód od Paleochory (gr. Παλαιοχώρα), na głębokości około 10 kilometrów.
Na kolejny przegląd zapraszamy już za tydzień! Καλή Εβδομάδα!