Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 7 (12.02 – 18.02.2024)
Spis treści
Małżeństwa jednopłciowe w Grecji
Dzisiejszy przegląd prasy zaczynamy tematem który rozpalił całą Grecję. W minionym tygodniu (15 lutego) Grecki parlament głosował nad projektem ustawy o małżeństwach par tej samej płci. Ustawa została przyjęta – 176 posłów głosowało za, 76 przeciw, dwóch zaś wstrzymało się od głosu.
Ustawę do parlamentu wniosła partia obecnego premiera Kyriakosa Mitsotakisa, więc nie dziwi fakt, że poparli ją posłowie Nowej Demokracji (gr. Νέα Δημοκρατία) – choć nie wszyscy. Głos za oddały także lewicowa SYRIZA (gr. ΣΥΡΙΖΑ), centrolewicowy PASOK (gr. ΠΑΣΟΚ), Ruch Wolności (gr. Πλεύση Ελευθερίας) oraz Nowa Lewica (gr. Νέα Αριστερά). Przeciw byli posłowie prawicowego Greckiego Rozwiązania (gr. Ελληνική Λύση), skrajnie prawicowych Spartan (gr. Σπαρτιάτες) oraz konserwatywnego Demokratycznego Ruchu Patriotycznego “Niki” (gr. Δημοκρατικό Πατριωτικό Κίνημα – Νίκη). Podczas sejmowej debaty poprzedzającej głosowanie premier Mitsotakis mówił: wypełniamy lukę, pozwalającą wszystkim, jeśli mają taką wolę, oficjalnie przypieczętować swój związek tak, jak mogą to robić pary heteroseksualne. Reforma, którą zajmujemy się dzisiaj uczyni życie wielu naszych obywateli znacznie łatwiejszym, bez – co podkreślam – odbierania czegokolwiek większości.
Jak tłumaczy jeden z autorów projektu ustawy, minister Akis Skertsos ustawa wprowadza równość w małżeństwie cywilnym, czyli dostęp do instytucji małżeństwa cywilnego dla wszystkich obywateli, bez dyskryminacji i niezależnie od orientacji seksualnej. Nowe prawo chroni interesy dzieci, regulując kwestie prawa rodzinnego w rodzinach par jednopłciowych (pozwalając na adopcję przez pary jednopłciowe – przyp. aut.). Nie rozszerzamy prawa do rozrodu wspomaganego medycznie (i macierzyństwa zastępczego) na pary płci męskiej.
Warto wspomnieć, że Grecja jest pierwszym na świecie prawosławnym państwem które dopuściło pary jednopłciowe do instytucji małżeństwa. Choć nie obyło się to bez kontrowersji. Kościół grecki wyrażał zdecydowaną dezaprobatę dla ustawy, a greccy biskupi grozili nawet ekskomuniką wszystkich posłów, którzy poprą projekt ustawy. Reforma podzieliła zresztą także społeczeństwo. Przed greckim parlamentem podczas głosowania odbywały się manifestacje – zarówno aktywistów LGBTQ+ jak również przeciwników reformy.
Ustawa przegłosowana. Od dzisiaj Grecja jest dumna, że stała się szesnastym państwem Unii Europejskiej, które przegłosowało równość małżeńską. To milowy krok w kwestii praw człowieka, oddający to jaka jest dzisiejsza Grecja – progresywna i demokratyczna, wierna europejskim wartościom – stwierdził po głosowaniu premier Kyriakos Mitsotakis. Ustawa wejdzie w życie po publikacji w urzędowym dzienniku ustaw.
Paciorkowce zabijają dzieci z powodu braku antybiotyków
Tylko w tym roku w Grecji z powodu chorób wywoływanych przez paciorkowce zmarło jedenaścioro dzieci. Według prezesa Izby Farmaceutycznej w Heraklionie Aristotelesa Skoundakisa śmierci tych dałoby się uniknąć, gdyby na czas przyjęto odpowiednie antybiotyki.
W Greckich aptekach brakuje antybiotyków – donoszą farmaceuci z całego kraju i pytają, jak w XXI wieku jest to w ogóle możliwe. Rodzice chorych dzieci muszą godzinami krążyć od apteki do apteki w poszukiwaniu przepisanego leku. O problemach z dostępnością niektórych medykamentów pisaliśmy już zresztą w poprzednich przeglądach prasy. A tymczasem sezon infekcyjny w pełni – mówią kreteńscy lekarze. Bakterie z rodzaju Streptococcus atakują ludzi w każdym wieku, jednak szczególnie groźne są dla dzieci.
Farmaceuci apelują do Rządu o reformę prawa farmaceutycznego i zwiększenie dostępności leków przeciwbakteryjnych w aptekach – póki co, bez rezultatu.
Postęp prac przy renowacji hali targowej w Chanii
Renowacja hali targowej w Chanii (gr. Χανιά) boryka się z wieloma problemami. Ostatnio chociażby prace wstrzymano, bo zmieniła się struktura właścicielska firmy wykonującej prace remontowe. Teraz jednak, prace ponownie ruszyły z kopyta.
Burmistrz Chanii Panagiotis Simandirakis i dyrektor gminnych służb technicznych Giorgos Efthymiou w rozmowie z gazetą Nea Kriti poinformowali o kolejnych etapach wyczekiwanego przez mieszkańców miasta projektu. Obecnie realizowane jest wzmocnienie fundamentów, które odbywa się sukcesywnie we wszystkich czterech skrzydłach budynku. Prace będą prowadzone stopniowo, począwszy od zachodniej części kompleksu. Do połowy marca prace ziemne powinny zostać zakończone i rozpocznie się betonowanie posadzek i zbrojenie ścian. Po ich zakończeniu rozpocznie się montaż dachu a tym samym zakończą się najpoważniejsze prace nad samym szkieletem budynku.
Sam dach też jest już częściowo gotowy. Prace przy jego konstrukcji odbywają się na terenie firmy wykonującej remont. Kiedy zakończą się wszystkie prace nad szkieletem konstrukcji dach będzie przewieziony do Chanii i począwszy od skrzydła zachodniego rozpocznie się jego montaż.
Władze miasta są przekonane, że uda się ukończyć prace do wiosny 2025 roku (o przedłużenie terminu oddania budynku właśnie do tej daty wnioskował Wykonawca). Równocześnie z pracami w samej hali targowej rozpoczynają się także prace nad ukształtowaniem okolicznego terenu. Zostanie on gruntownie zrewitalizowany i upiększony, ale ostateczna decyzja co do projektu jego zagospodarowania jeszcze nie zapadła.
Ćwiczenia z trzęsieniem ziemi w roli głównej
W minionym tygodniu rozpoczęły się przygotowania do największych ćwiczeń związanych z trzęsieniem ziemi, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Grecji. Na ich miejsce wybrano właśnie Kretę.
Ćwiczenia będą trwać dwa dni – jednego dnia odbędą się one w Chanii, drugiego zaś w Heraklionie (gr. Ηράκλειο). Scenariusz ćwiczeń nie zostanie publicznie udostępniony, jednak z relacji greckich dziennikarzy którzy rozmawiali z jego autorami wynika, że symulowane będą zawalenia się budynków, osuwiska a nawet tsunami będące skutkiem wstrząsów tektonicznych. W symulowaną katastrofę zaangażowane zostaną wszystkie agencje rządowe oraz służby publiczne. Dla treningu ewakuowane zostaną między innymi wszystkie szkoły publiczne na wyspie.
Choć pozorowana akcja ratunkowa ma zostać przeprowadzona w kwietniu (dokładnej daty nie ujawniono) to już w minionym tygodniu rozpoczęto przygotowania do jej przeprowadzenia. W Centrum Kulturalno – Konferencyjnych w Heraklionie rozpoczęto studiowanie map, analizowanie planów ewakuacji oraz planowanie ścieżek decyzyjnych. Opracowany scenariusz ćwiczeń nie będzie dostępny nawet dla służb, dla których ma to być także egzamin praktyczny, sprawdzający działanie w nieoczekiwanych i katastrofalnych warunkach.
Ćwiczenia ratunkowe na lotnisku w Chanii
Pozostając w temacie ćwiczeń przenosimy się do Chanii, gdzie w minionym tygodniu przeprowadzono test działania służb lotniskowych w drugim co do wielkości porcie lotniczym na Krecie.
Scenariusz ćwiczeń zakładał incydent lotniczy na ziemi z udziałem statku powietrznego. Celem testu była ocena i ewentualna poprawa operacyjnego poziomu reakcji na takie zdarzenia a przede wszystkim analiza tempa współpracy i kooperacji jednostek zaangażowanych w akcję ratunkową. W ćwiczenia poza spółką Fraport Grecja (zarządcą portu) wzięły bowiem udział jednostki 115. Skrzydła Greckich Sił Powietrznych, Policja, Pogotowie, Straż Pożarna, Krajowe Centrum Alarmowe oraz służby ochrony lotniska.
Osuwisko w Koum Kapi
Mieszkańcy miasta i inżynierowie są zaniepokojeni stanem nabrzeża w Koum Kapi (gr. Κουμ Καπί), nadmorskiej dzielnicy Chanii. W minionym tygodniu część chodnika zawaliła się z powodu erozji.
W nocy z niedzieli na poniedziałek część chodnika na nabrzeżu przed Piaskową Bramą (gr. Πύλη της Άμμου) w dzielnicy Koum Kapi osunęła się do morza. Służby miejskie i władze portu z samego rana zabezpieczyły teren osuwiska a wieczorem zakończono prace renowacyjne. Warto wspomnieć, że dokładnie w tym samym miejscu (i przy okazji tuż obok placu zabaw) na przełomie 2019 i 2020 roku także osunęła się ziemia. Osuwiska te to nic innego jak erozja gruntu spowodowana silnym działaniem północnych fal.
Już cztery lata temu władze miejskie zleciły trzy badania studium projektu ochrony nabrzeża dzielnicy Koum Kapi. Badania dotyczyły analizy stratygrafii terenu, analizy procesów erozyjnych oraz modernizacji ukształtowania architektonicznego nabrzeża. Lata minęły, a żadne działania w tym rejonie nie zostały zrealizowane…
Raport sejsmiczny
W minionym sejsmografy wstrząs odnotowały we wtorkowy wieczór, około 50 kilometrów na północ od Heraklionu. Trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopnia w skali Richtera miało miejsce na obszarze morskim, około 12 kilometrów pod powierzchnią morza. Wstrząs nie był odczuwalny na wyspie i nie wyrządził żadnych szkód.
Na kolejny przegląd zapraszamy już za tydzień! Καλή Εβδομάδα!