Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 20 (13.05 – 19.05.2024)
Spis treści
Nowe godziny pracy Muzeum Archeologicznego w Heraklionie budzą kontrowersje
Przewodnicy i turyści nie kryją swojej wściekłości z powodu skróconych godzin otwarcia Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Zdjęcia turystów odbijających się od zamkniętych drzwi krążą w sieci.
W środę 15 maja Muzeum Archeologiczne w Heraklionie (gr. Ηράκλειο) zmieniło godziny swojego funkcjonowania. Z powodu niedoborów kadrowych pracowników muzeum przez cztery dni w tygodniu – w poniedziałki, wtorki, piątki i soboty pracuje tylko do godziny 15:00, zamiast do 20:00 jak było do tej pory. Przewodnicy turystyczni nie kryją zdziwienia i oburzenia. Jakby tego było mało, to w środy muzeum otworzy się dopiero o 13:30, zamiast o 8 rano. O takich zmianach powinniśmy być informowani wcześniej. Przyjechaliśmy z grupami turystów którzy zapłacili za wycieczki i zastaliśmy zamknięte drzwi – mówią. Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o nowych godzinach otwarcia. A te są nie do przyjęcia w tak dużym i znaczącym muzeum – dodają.
Prezeska Stowarzyszenia Profesjonalnych Przewodników po Krecie i Santorini, pani Eleni Samaritaki w wywiadzie dla gazety Nea Kriti powiedziała: Muzeum Archeologiczne to jeden z klejnotów Krety. To drugie, najczęściej odwiedzane po Akropolu miejsce w Grecji. Obecne godziny pracy są absolutnie niedopuszczalne – musimy apelować do Ministra Kultury a nawet i Premiera, aby wymusił na władzach Muzeum odpowiednie zmiany. Ale godziny pracy muzeum to nie jedyny problem. Turyści coraz częściej narzekają na koszmarny stan muzealnych korytarzy i toalet, brudne witryny i gabloty, oraz wszechobecny kurz. Jak się okazało, w Muzeum poza kuratorami brakuje także nawet sprzątaczek. Obrazy, które widzimy w toaletach są kuriozalne. 3500 lat temu w Grecji były toalety a nawet wanny. A mówimy o cywilizacji minojskiej! – dodaje Eleni Samaritaki. Na koniec warto także dodać, że w muzeum coraz częściej nie domaga także klimatyzacja, a odwiedzający narzekają na wysokie temperatury panujące w salach wystawowych.
Zmarła najstarsza Greczynka i Kretenka
W środę 15 maja w wieku 119 lat zmarła Irini Baroulakis – najstarsza mieszkanka Krety i jednocześnie całej Grecji.
Pani Baroulaki urodziła się w 1905 roku w Therisos (gr. Θέρισος). Przeżyła I Wojnę Światową, Kampanię w Azji Mniejszej, II Wojnę Światową, grecką wojnę domową, juntę czarnych pułkowników, okupację Cypru, wejście Grecji do Unii Europejskiej i strefy euro… A to tylko najważniejsze wydarzenia z współczesnej historii Grecji, które miała okazję obserwować. Irini Baroulakis mieszkała w wiosce Paidochori (gr. Παϊδοχώρι) w gminie Apokoronas (gr. Δήμος Αποκορώνου). Doczekała się pięciorga dzieci, dziesięciorga wnuków i jednego prawnuka.
Miliony na grecką komunikację publiczną
Ministerstwo Infrastruktury i Transportu przeznaczyło ponad 10 milionów euro na modernizację infrastruktury i wymianę autobusów miejskich i międzymiastowych (KTEL) na terenie całego kraju. Kreta na wymianę taboru otrzymała odpowiednio: 2 441 326 euro (KTEL Heraklion – Lasithi), oraz 1 284 049 euro (KTEL Chania – Rethymno).
Globalne ocieplenie nie omija także żółwi
W niektórych częściach basenu Morza Śródziemnego i Atlantyku odnotowano najwyższe w historii pomiarów średnie temperatury powierzchni morza. Tymczasem na Krecie już 15 maja odkryto pierwsze gniazda żółwi z gatunku Caretta caretta. To dużo wcześniej, niż zwykle.
Dlaczego żółwie morskie zaczynają składać jaja tak wcześnie? Naukowcy już w 2016 roku przewidywali, że ze względu na zmiany klimatyczne okres tarła żółwi przesunie się na wcześniejsze miesiące. To właśnie temperatura morza odgrywa najważniejszą rolę w całym cyklu życiowym tych zwierząt, znacząco wpływając na czas ich reprodukcji. Rozpoczęcie składania jaj tak wcześnie, jest prawdopodobnie mechanizmem adaptacyjnym, pozwalającym uniknąć żółwiom tarła podczas letnich, bardzo wysokich temperatur.
Z najnowszego raportu o stanie klimatu opublikowanym przez Unię Europejską w 2023 roku wynika, że we wszystkich morzach Europy temperatura powierzchni wody była najwyższa w historii pomiarów. W Morzu Śródziemnym fale znacząco podwyższonej temperatury odnotowano w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura powierzchni wody osiągnęła poziom o 5,5 stopnia Celsjusza wyższy niż średnia długoletnia. Jednak przesunięcie się terminów tarła na miesiące wiosenne to nie jedyny skutek tak wysokich temperatur środowiska. Wzrost temperatury powietrza wokół gniazda żółwi w okresie inkubacji jaj, zgodnie z doniesieniami naukowców, może prowadzić do narodzin większej liczby samic niż samców, a co za tym idzie nierównowagę pomiędzy płciami, mogącą zagrozić przetrwaniu populacji – ostrzega dr Aliki Panagopoulou, badaczka tego gatunku.
Koniec pstrokatych parasoli i markiz w Chanii
Do końca 2025 roku kolorowe parasole i markizy restauracji, barów i sklepów z pamiątkami w porcie weneckim w Chanii (gr. Χανιά) odejdą do przeszłości. Fundusz Portu Miejskiego rozpoczął już montaż nowych, jednolitych konstrukcji zaciemniających.
Nowe pergole zapewniające turystom wytchnienie od słonecznego, greckiego lata zostały zatwierdzone przez Centralną Radę Architektoniczną. Koszt konstrukcji zostanie w całości pokryty z Funduszu Portu Miejskiego w ramach programu operacyjnego. Jak wskazał jego Prezes, pan Manolis Kotsifakis: Port Wenecki jest jednym z najważniejszych miejsc w całym mieście. Musi wyglądać reprezentacyjnie. Tawerny i sklepy są jego integralną częścią, ale nie mogą przysłaniać zabytków starego miasta. Z tego powodu wymienimy parasole i markizy we wszystkich restauracjach i punktach usługowych w porcie, na jednolite i stonowane, zapewniające ochronę przed słońcem, a jednocześnie ginące w tle architektury portu. Właściciele restauracji i tawern, oraz sklepikarze nie będą obciążani żadnymi kosztami.
Raport sejsmiczny
W minionym tygodniu sejsmografy Instytutu Geodynamicznego Narodowego Obserwatorium w Atenach odnotowały trzy trzęsienia ziemi. Po raz pierwszy ziemia zatrzęsła się w poniedziałek, 13 maja. Epicentrum wstrząsu o sile 3,6 stopnia w skali Richtera znajdowało się 41 kilometrów na południowy zachód od Paleochory (gr. Παλαιόχωρα). Drugie trzęsienie miało miejsce w środę, 15 maja. Magnituda wstrząsu wynosiła 4 stopnie w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się około 34 kilometrów na południowy wschód od Goudouras (gr. Γούδουρας) w prefekturze Lasithi (gr. Νομός Λασιθίου). Ostatni wstrząs to już niedzielny poranek, kiedy ziemia zadrżała z siłą 3,8 stopnia w skali Richtera, około 22 kilometrów na południowy zachód od Plakias (gr. Πλακιάς). Mimo, że ten ostatni wstrząs odczuwalny był na wyspie to nie odnotowano żadnych szkód materialnych.
Na kolejny przegląd zapraszamy już za tydzień! Καλή Εβδομάδα!