Pewnie niewielu turystów wie, że około 50 kilometrów od stolicy Krety, w pobliżu mitycznej jaskini Idajskiej (gr. σπήλαιο Ιδαίον) znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Skinakas (gr. Αστεροσκοπείο Σκίνακα). Niestety przez większość dni w roku obserwatorium jest zamknięte dla turystów, a przez ostatnie dwa lata, w związku z pandemią koronawirusa SARS-Cov2 było całkowicie niedostępne. W tym sezonie turystycznym ponownie zaczęło przyjmować entuzjastów spoglądania w gwiazdy, a tegoroczny sierpień przynosi ku temu aż dwie okazje.
Obserwatorium astronomiczne znajduje się na wysokości 1750 metrów n.p.m., na szczycie góry Skinakas (gr. Σκίνακα). Zaczęło działać już w 1986 roku, choć wówczas wyposażone było w jeden, skromny teleskop. Jednak w 1995 roku, kiedy astrofizycy z tego ośrodka swoimi osiągnięciami dowiedli, że właśnie na Krecie panują idealne warunki do obserwacji gwiazd, obiekt doposażono w nowoczesny teleskop o średnicy zwierciadła sięgającej 1,3 metra.
Aby spojrzeć przez teleskop znajdujący się w Obserwatorium Skinakas trzeba mieć nie lada szczęście i wstrzelić się w dobry moment. Z reguły w ciągu roku jest tylko pięć lub sześć dni, podczas których pracujący tu astronomowie organizują dni otwarte. Dwa z nich wypadają właśnie w sierpniu – 7 i 21 sierpnia! Już w najbliższą niedzielę turyści będą mogli zapoznać się z działaniem obserwatorium, posłuchać o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie astrofizyki no i oczywiście dokonać własnych obserwacji greckiego nieba. Jeżeli oczywiście warunki pogodowe na to pozwolą. Podczas dni otwartych Obserwatorium można zwiedzać w godzinach 18:00 – 23:00. Do godziny 20:30 organizowane są wycieczki z przewodnikiem (niestety tylko w języku greckim), a później na turystów czeka spojrzenie w kosmos. Szczególnie 21 sierpnia, podczas tzw. pełni jesiotrów1 warto popatrzeć na najbliższego Ziemi satelitę.
Pamiętajcie, że Obserwatorium leży wysoko w górach. Z tego powodu nawet latem jest tu dość chłodno i zdecydowanie warto zabrać ze sobą coś cieplejszego. Ponieważ Obserwatorium jest jednostką naukowo-badawczą, to nie posiada zaplecza turystycznego. Jest tu niewiele miejsca, mała liczba toalet, a także brakuje udogodnień dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Podczas dni otwartych czas oczekiwania np. na spojrzenie w teleskop może wynieść nawet godzinę. Weźcie to pod uwagę planując swoją wizytę tutaj.
Droga dojazdowa do Obserwatorium jest wąska i stroma. Nie kursuje tu komunikacja miejska. Osoby które nie czują się pewnie za kierownicą (w szczególności nie swojego, a wypożyczonego samochodu) powinny dobrze się zastanowić i ocenić swoje umiejętności przed rozpoczęciem wycieczki.
1 Podobno podczas tej pełni jesiotry były wyjątkowo łatwe do złowienia. Może jakiś zapalony wędkarz to potwierdzi?
Źródło: portal cretalive.gr, źródło zdjęcia nagłówkowego: oficjalna strona internetowa Obserwatorium Skinakas