Strażacy wciąż walczą z ogniem, który wybuchł w prefekturze Rethimno (gr. Δήμος Ρεθύμνου), pomiędzy miejscowościami Kria Vrisi (gr. Κρύα Βρύση) i Orne (gr. Ορνέ). Ewakuowano mieszkańców kilku wiosek, ale ogień wciąż się rozprzestrzenia. Silny wiatr dodatkowo utrudnia akcję gaśniczą. Jakby tego było mało, to kolejny pożar wybuchł w miejscowości Rodakino (gr. Ροδάκινο), położonej na zachód od Plakias (gr. Πλακιάς) – jednego z najpopularniejszych miast południowej Krety.
Jak donoszą greckie media, burmistrz Melampes (gr. Μέλαμπες) wydał polecenie ewakuacji mieszkańców wioski. Dziś ogień dotarł w jej pobliże i otoczył cześć domów uniemożliwiając ucieczkę. Niektórzy mieszkańcy nie chcą podporządkować się poleceniom władz i odmawiają ewakuacji. Podobny nakaz wydano dla wioski Kria Vrisi. Strażacy nadludzkim wysiłkiem starają się zdławić ogień tak, aby ocalić jak najwięcej domostw. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano również przybrzeżne Agios Georgios (gr. Άγιος Γεώργιος), leżące na zachód od Agia Galini (gr. Αγία Γαλήνη). Ogień może do nich dotrzeć, jeżeli silny wiatr, wiejący w porywach do 70 kilometrów na godzinę się utrzyma.
Trzy helikoptery strażackie z Krety i jeden, który przybył z Kalamaty, wykonują ciągłe zrzuty wody pomagając jednocześnie na wszystkich frontach walki z ogniem, zarówno w Orne, jak i w Rodakino. W akcję zaangażowano już ponad 40 jednostek straży pożarnej. Pomagają w tym wydziały ruchu drogowego policji, samorządy oraz osoby prywatne. W gaszeniu pożarów mają także pomóc dodatkowe siły strażaków ściągnięte z Heraklionu (gr. Ηράκλειο).
Praktycznie każdego roku Kretę trawią pożary, mimo szeroko zakrojonych akcji informacyjnych i próśb lokalnych władz o wyjątkową ostrożność. Miejmy nadzieję że tym razem obejdzie się bez ofiar śmiertelnych, a pożary uda się szybko ugasić.
AKTUALIZACJA 16.07.2022 – godzina 8:30
Po całonocnej akcji gaśniczej udało się opanować pożary. Ogień wciąż płonie, ale został częściowo zduszony i pozostaje pod kontrolą ponad 100 strażaków, z 30 jednostek gaśniczych i pięciu helikopterów. Według pana Tsikalasa, regionalnego dowódcy straży pożarnej, ogień spalił już łąki, drzewa oliwne i inne grunty orne i krzewy, a burmistrz Agiou Vassiliou (gr. Αγίου Βασιλείου) Yiannis Tatarakis dodał, że spaliło się także wiele uli i owiec.
Droga Spili (gr. Σπήλι) – Agia Galini która została wczoraj zamknięta z powodu pożaru, została dziś otwarta. Wszyscy z niepokojem patrzą jednak na wiatr, którego silne podmuchy utrudniały wczoraj akcję gaśniczą. Dopóki ogień nie zostanie całkowicie ugaszony, zagrożenie wciąż jest duże.
Wciąż nie jest znana przyczyna pożarów. Prawdopodobnie było to podpalenie, jednak badaniem tej sprawy zajmie się Departament Śledczy Straży Pożarnej.
AKTUALIZACJA 16.07.2022 – godzina 18:30
Agios Georgios zostało ponownie ewakuowane. Niedługo po godzinie 13:00 w sobotę 16 lipca, kiedy sytuacja pożarowa wydawała się opanowana, odkryto nowe ognisko w pobliżu Ag. Georgios. Burmistrz Yiannis Tatarakis wydał polecenie opuszczenia miasta. W ciągu ostatniej doby spaleniu uległo ponad 6000 hektarów łąk, lasów i gruntów rolnych.
Silnie wiejący wiatr wciąż daje się we znaki strażakom i utrudnia walkę z ogniem z powietrza. W tej chwili z ogniem walczy przeszło 130 strażaków, wspomaganych przez wolontariuszy i mieszkańców. Droga pomiędzy Agia Galini a Spilią ponownie została zamknięta.
AKTUALIZACJA 18.07.2022 – godzina 08:30
Pożar w prefekturze Rethimno został ostatecznie opanowany. Zgodnie z zapowiedzią gubernatora Krety Stavrosa Aranautakisa w poniedziałek 18 lipca rozpocznie się dochodzenie mające ustalić przyczyny rozległego pożaru. Zgodnie z doniesieniami greckiej telewizji państwowej ERT, na miejscu pierwotnego pożaru (w miejscowości Orne) znaleziono rozbitą butelkę, prawdopodobnie zawierającą łatwopalną ciecz. To odkrycie przemawia za celowym podpaleniem.
Zastępca gubernatora prefektury Rethimno Maria Lioni wystąpi do parlamentu o wprowadzenie stanu wyjątkowego, obejmującego obszary dotknięte pożarem. Musimy zapewnić pełne wsparcie i pomoc poszkodowanym rolnikom, pszczelarzom oraz hodowcom zwierząt. Ponadto musimy wzmocnić infrastrukturę całego regionu, tak aby mógł odzyskać swój normalny rytm tak szybko jak to możliwe. Była to wielka katastrofa, która miała miejsce w sezonie turystycznym. Obraz tysięcy spalonych akrów ziemi jest poważną przeszkodą w naszych staraniach o przyciągnięcie turystów – powiedziała Lioni.
Jednocześnie Sekretariat Generalny Obrony Cywilnej (gr. Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας) ostrzega, że w całej Krecie obowiązuje czwarty, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. W związku z tym zakazane jest wykonywanie prac generujących wysoką temperaturę, rozpalanie ognisk czy grilli, a także obowiązuje zakaz przejazdu i pobytu na obszarach objętych ochroną w ramach programu NATURA 2000. Oznacza to, że część stanowisk archeologicznych czy wąwozów będzie nieczynna dla turystów. Szczegóły, oraz aktualne mapy zagrożenia pożarowego znajdziecie na stronie Sekretariatu- www.civilprotection.gr/en
Źródło: portal cretalive.gr