Autorski przegląd kreteńskiej prasy – tydzień 18 (01.05 – 07.05.2023)
Spis treści
Trasa narodowa będzie płatna?
Przegląd prasy zaczynamy w tym tygodniu od wiadomości, która chyba najbardziej zainteresuje wszystkich turystów. Czy przejazd trasą narodową (gr. Βόρειος Οδικός Άξονας Κρήτης – ΒΟΑΚ) po zakończeniu prac remontowych będzie płatny? Wszystko wskazuje że tak, ale nie wszędzie.
Opłata drogowa zwana mytem będzie najprawdopodobniej pobierana wyłącznie za przejazd centralnym odcinkiem trasy narodowej od Chanii (gr. Χανιά) aż do Hersonissos (gr. Χερσόνησος). Opłata za przejazd ma wynieść tyle samo, ile na pozostałych płatnych odcinkach drogowych w Grecji, czyli 0,063 euro za kilometr. To oznacza, że 140 kilometrowa trasa z Chanii do Heraklionu (gr. Ηράκλειο) będzie kosztować kierowców około 8,82 euro. Jak wyjaśnił wiceminister infrastruktury w jednym z wywiadów, opłaty za przejazd będą pobierane elektronicznie na całym objętym mytem odcinku. Kierowcy nie będą się zatrzymywać na wjeździe, a jedynie na zjeździe z autostrady, gdzie kasjerzy będą mieli informację o dokładnej trasie pojazdu zarejestrowanej przy pomocy systemu kamer drogowych.
Rząd Grecji nie ukrywa, że wprowadzając opłaty drogowe na Krecie chce zachęcić potencjalnych wykonawców przebudowy trasy narodowej do wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym. Do 8 maja bowiem przedłużono możliwość składania ofert. Pieniądze z poboru opłat miałyby bowiem wpływać do zarządcy trasy, czyli wykonawcy który zrealizuje prace budowlane. Nie wiadomo jednak, czy przetarg po raz kolejny nie zostanie przedłużony z powodu braku chętnych.
A co z pozostałymi odcinkami? Na odcinku Hersonissos – Neapoli (gr. Νεάπολη) którego przebudowa została zakontraktowana kilkanaście dni temu przez Premiera nie będzie opłat za przejazd. Podobnie jak na wschodnim odcinku Neapoli – Agios Nikolaos (gr. Άγιος Νικόλαος), gdzie umowę na prace remontowe podpisano we wrześniu ubiegłego roku. Nie wiadomo jeszcze, czy opłaty nie zostaną wprowadzone na odcinku Kissamos (gr. Κίσσαμος) – Chania. Z poboru opłat mają natomiast zostać wyłączone tzw. obwodnice dużych miast – Chanii, Rethimno (gr. Ρέθυμνο) i Heraklionu.
Długa podróż remontowaną trasą narodową
W Przewodniku pozostajemy na trasie narodowej, ale tym razem skupimy się na tym, jak bardzo jej przebudowa utrudnia życie mieszkańcom i turystom. W ubiegłym tygodniu greckie media rozpaliły zdjęcia turystów, którzy utknęli w gigantycznym korku na trasie w kierunku Heraklionu. Pojazdy poruszały się tak wolno, że pasażerowie jednego z pojazdów zdecydowali się na niecodzienny krok. Porzucili swój pojazd i pieszo, wraz z bagażami pośpieszyli w kierunku stołecznego lotniska aby dokonać odprawy i zdążyć na swój lot.
Kilkukilometrowe korki tworzą się niemal codziennie w godzinach szczytu, a rozkręcający się sezon turystyczny jedynie pogorszy sytuację. W miejscu prowadzenia prac budowlanych wyłączana jest sygnalizacja świetlna, a ruch próbują rozładować policjanci wraz z pracownikami budowy. Jeżeli zatem będziecie w tym roku na Krecie, to dołóżcie do swojego planu kilkanaście (a może kilkadziesiąt) zapasowych minut na stanie w korkach. Żebyście nie musieli pieszo gnać na lotnisko!
7 Maraton Kreteński dobiegł do mety
W niedzielę 7 maja odbyła się siódma edycja Maratonu Kreteńskiego w której wzięło udział ponad 2 500 sportowców amatorów z całej Grecji, w tym wielu turystów. W święcie sportu można było zmierzyć się w czterech kategoriach:
-
Bieg na 42,195 km (czyli standardowa trasa maratońska) rozpoczynający się przy Akademii Prawosławnej Krety i kończący na stadionie w Chanii;
- Bieg na 10 km
- Bieg uliczny na 5 km poświęcony Unii Krety z Grecją.
- Bieg uliczny na 2,5 km poświęcony pamięci Nikosa Kazantzakisa.
Wielkim zwycięzcą Maratonu został Stavros Zaganas, który ukończył bieg z czasem 2:37:23. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła turystka Bare Manon z czasem 3:18:57
Kreta i Hollywood?
Na Krecie ruszyły pierwsze zdjęcia do nowego filmu “Killer Heat” (Zabójczy upał – przyp. aut.), którego realizacji podjęło się greckie studio Faliro House. Film jest oparty na opowiadaniu znanego norweskiego pisarza Jo Nesbø, a pieniądze na jego powstanie wyłożył amerykański gigant “Amazon Studios” należący do Jeffa Bezosa. Zdjęcia do międzynarodowej produkcji mają potrwać do połowy czerwca i odbędą się na lotnisku w Sitii (gr. Σητεία), w Heraklionie i w prefekturze Lasithi (gr. Νομός Λασιθίου). Przy kręceniu scen akcji możecie spodziewać się kilkudniowych zamknięć niektórych dróg, głównie w rejonie Eloundy (gr. Ελούντα), Kritsy (gr. Κριτσά) i Fourni (gr. Φουρνί).
Opuszczona grecka wyspa i detektyw, który zostaje wezwany do zbadania brutalnego morderstwa. Śledczy specjalizuje się w rozwiązywaniu zagadek zabójstw motywowanych zazdrością. A zazdrości w trójkącie miłosnym pomiędzy głównymi bohaterami filmu jest wiele. Autorem scenariusza jest Roberto Bentivegna (“Dom Gucci”), a Jo Nesbø ma być jednym z producentów. Wśród aktorów którzy wystąpią w produkcji znajdziemy nazwiska wielu hollywoodzkich gwiazd, m.in. Josepha Gordona-Levitta znanego z filmów takich jak Incepcja, czy Batman, Richarda Maddena, który wystąpił m.in. w Grze o Tron, czy Shailene Woodley, jedną z gwiazd filmu Snowden. Premiera filmu ma mieć miejsce w przyszłym roku.
Kwiecień 2023 przyniósł kolejne rekordy
Pojawiają się już pierwsze statystyki ruchu turystycznego za tegoroczny kwiecień i są one nad wyraz optymistyczne – przynajmniej dla greckiego budżetu i branży hotelarskiej. 20% wzrost lotów krajowych i 11% wzrost lotów międzynarodowych względem ubiegłego roku, to dane które świadczą o trzech rzeczach. Po pierwsze, rynek po pandemii wrócił na swoje standardowe tory, po drugie, Kreta cieszy się niesłabnącą sympatią turystów, a po trzecie udało się już zastąpić lukę po turystach z Rosji, którzy wciąż nie mogą wjechać na terytorium Grecji. Zastąpili ich głównie goście z Kazachstanu, z którego od zeszłego roku odbywają się regularne połączenia lotnicze z wyspą.
Jak ślub, to tylko w Chanii
Jak donoszą reporterzy gazety Nea Kriti urząd miasta w Chanii wyraził zgodę na wykorzystanie charakterystycznych punktów starego miasta do przeprowadzania ceremonii ślubów cywilnych. Od dawna zabiegali o to zarówno mieszkańcy wyspy jak i turyści, którzy marzyli o wyjątkowych zdjęciach z zaślubin. Jak wyjaśnił prezes Funduszu Portu Miejskiego w Chanii Manolis Kotsifakis po konsultacji z Urządem ds. Starożytności zezwolono na udzielanie ślubu w trzech miejscach:
- na piętrze budynku twierdzy Firka w porcie weneckim;
- na schodach u podnóża latarni morskiej;
- na dachu nowego budynku Funduszu Portu w Chanii.
Oczywiście zmiany te mają sprawić, że Chania stanie się jedną z popularniejszych destynacji turystyki ślubnej, która na Krecie rozwija się bardzo prężnie, o czym pisaliśmy już niegdyś w Przewodnikowym przeglądzie prasy.
Ostatni akt w obronie Paligremnos
Ministerstwo Środowiska i Energii wydało zgodę na potrzebę zaklasyfikowania Paligremnos (gr. Παλίγκρεμνος) jako chronionego pomnika przyrody. Teraz to tylko kwestia czasu, kiedy zostanie wydana ostateczna decyzja a ochrona wejdzie w życie. Decydującą rolę w jej uzyskaniu odegrały powszechne reakcje społeczeństwa, organizacji pozarządowych i naukowców w związku z budową kompleksu hotelowego na zabytkowej skale, a także niedawna decyzja sądu administracyjnego który unieważnił pozwolenie na jego budowę. O szczegółach możecie przeczytać w jednym z poprzednich przeglądów prasy.
Raport sejsmiczny
W ubiegłym tygodniu na Krecie ziemia zatrzęsła się tylko raz. Sejsmografy odnotowały słaby wstrząs o sile 4,4 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się 41 kilometrów na południowy-zachód od Paleochory (gr. Παλαιόχωρα), na głębokości 23,6 kilometrów. Nie odnotowano żadnych strat.